تفاوت سئو با گوگل ادز؛ بهترین راه برای کسب‌وکار شما کدام است؟

آیا به دنبال بهترین روش برای بهبود کسب‌وکار خود هستید؟ آیا می‌خواهید برندتان بیشتر از قبل دیده شود؟ دیجیتال مارکتینگ شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است که همگی یک هدف مشترک دارند و آن افزایش ترافیک سایت و در نهایت افزایش فروش است. بسیاری از ما ممکن است اصطلاحاتی مانند سئو یا تبلیغات گوگل را شنیده باشیم. اگر به طور تخصصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنید، حتما تفاوت این دو واژه را می‌دانید. اما برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که تفاوت سئو با گوگل ادز چیست. ما این‌جا هستیم تا این تفاوت را برای شما شرح دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

آشنایی با سئو

مفهوم سئو (SEO) کوتاه‌شده عبارت بهینه‌سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) است. در واقع سئو به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها گفته می‌شود که به وب‌سایت شما کمک می‌کند تا برای مهم‌ترین کلمات کلیدی و کسب‌وکار شما،به صورت طبیعی و ارگانیک به رتبه مناسبی دست پیدا کند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که کارشناس سئو انجام می‌دهد این است که محتوای سایت شما را با کمک ابزارهای تخصصی خود، بهینه کند و آن را بیشتر به مخاطب نشان می‌دهد. این ابزارها به سایت شما کمک می‌کنند تا در نتایج جستجوی کاربر، جایگاه بالاتری داشته باشند. هرچه محتوای شما به عبارت‌های مهم و کلمه‌های کلیدی مورد جستجوی کاربر نزدیک‌تر باشد، احتمال دیده‌شدن آن محتوا و وب‌سایت شما بیشتر می‌شود.

آشنایی با گوگل ادز

گوگل ادز (Google Ads) که به آن گوگل ادوردز (Google Adwords) نیز گفته می‌شود به معنی بازاریابی موتورهای جستجو است تا به شما کمک کند در زمینه‌های مورد نیاز و کلمات کلیدی خودتان رتبه بهتری کسب کنید و هزینه آن را پرداخت کنید. 

سئو چه تفاوت‌هایی با گوگل ادز دارد؟

پرداخت هزینه

سئو چه تفاوت‌هایی با گوگل ادز دارد-1

شاید بتوان مهم‌ترین تفاوت سئو با گوگل ادز در این است که شما با کمک سئو به صورت طبیعی و ارگانیک رتبه سایت را بهبود می‌دهید. در واقع برای رسیدن به رتبه‌های بالاتر و دیده‌شدن وب‌سایت، نیازی به پرداخت هزینه به موتورهای جستجو نخواهید داشت. کمپین‌های سئو معمولا سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت هستند که منجر به ترافیک رایگان یا بدون پرداخت می‌شوند. منظور از ترافیک رایگان این است که اگر شخصی وب‌سایت شما را به صورت ارگانیک در لیست جستجوی خود مشاهده کند و روی آن کلیک کند، برای این کار هیچ پرداختی از طرف شما به گوگل لازم نیست. 

 از طرفی با کمک گوگل ادز می‌توانید کمپین‌هایی ایجاد کنید تا کلمه‌کلیدی‌های خاص یا گروه خاصی را هدف قرار دهد. سپس با راه‌اندازی کمپین‌ها به‌ازای هر کلیک کاربر یا نمایش در صفحه جستجو، باید به گوگل هزینه پرداخت کنید.

بازه زمانی مورد نیاز

سئو به شما کمک می‌کند تا رتبه وب‌سایت خود را به میزان زیادی بهبود دهید. برنامه‌ریزی‌های سئو طولانی‌مدت هستند و شما بهتر است بین ۶ تا ۹ ماه صبر کنید تا نتایج سئو را مشاهده کنید. یادتان باشد که نتایج سئو گلوله برفی است، به این معنی که وقتی ترافیک ارگانیک وارد سایت شما شود، با افزایش محتوای باکیفیت، به رشد خود ادامه می‌دهد. سئو نیاز به توجه مکرر دارد و یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است.

کمپین‌‌های گوگل ادز کلمات کلیدی یا افرادی را که شما می‌خواهید هدف قرار می‌دهد و با شروع کمپین، کاربرانی که کلمات مورد نظر شما را جستجو کنند، سایت شما را در نتایج مشاهده می‌کنند. در واقع زمانی که برای دریافت ترافیک باید منتظر باشید، نسبت به سئو کمتر است و ترافیک سایت را می‌توانید در بازه زمانی کوتاه‌تری افزایش دهید.

میزان ماندگاری نتایج

سئو چه تفاوت‌هایی با گوگل ادز دارد-2

یکی از نکاتی که هنگام استفاده از سئو باید به آن توجه کنید، این است که سئو برنامه‌ای بلندمدت است و به چندین ماه زمان نیاز دارد. بنابراین شما باید با یک تیم حرفه‌ای همکاری کنید تا بتوانید به‌مرور رتبه سایت را بهبود دهید و ترافیک سایت را افزایش دهید. شاید در نگاه اول استفاده از سئو ریسک‌پذیر یا خسته‌کننده به نظر برسد اما نکته مهم این است که سئو نتایج ماندگاری را برای شما به ارمغان می‌آورد. 

همان‌طور که بیان کردیم گوگل ادز به‌صورت کمپین‌های بازاریابی اجرا می‌شود و یک راهکار موقت به شمار می‌رود. این راه به افزایش ترافیک ناگهانی در یک بازه زمانی کمک زیادی می‌کند. بنابراین اگر برند شما جدید است و می‌خواهید محصولات خود را به مخاطبان خود معرفی کنید، استفاده از خدمات گوگل ادز راه بسیار مناسبی است. اما باید یادتان باشد که اگر فقط از گوگل ادز استفاده کنید، به محض پایاین‌یافتن کمپین، نتایج و رتبه سایت شما به حالت قبلی برمی‌گردد. 

گستردگی مخاطب

مقایسه سئو با گوگل ادز به ما نشان‌ می‌دهد که با کمک سئو شما مخاطبان محدودی نخواهید داشت. بلکه می‌توانید برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان خود بهینه‌سازی نتایج را انجام دهید. اما اوضاع برای گوگل ادز کمی متفاوت است. با کمک این پلتفرم شما باید روی کلمه‌های کلیدی خاص و مهم‌تر تمرکز کنید. همچنین باید گروه خاصی از مخاطبان خود را هدف قرار دهید. زیرا اگر می‌خواهید مخاطبان را گسترده‌تر کنید، هزینه تبلیغات شما بسیار افزایش می‌یابد. 

کدام را انتخاب کنیم؟ سئو یا گوگل ادز؟

سئو یا گوگل ادز

تا اینجا تفاوت سئو با گوگل ادز را دانستیم. باید بدانید که مقایسه سئو یا تبلیغات گوگل، مانند مقایسه سیب با پرتقال است. هر دو به شما کمک می‌کنند تا برند، محصولات و خدمات خود را در صفحه جستجو به کاربر نشان دهید. کارشناس سئو به شما کمک می‌کند تا رتبه سایت خود را به‌صورت طبیعی بالا ببرید. این کار برای مشتریانی انجام می‌شود که کلمه‌ها و عبارت‌های مرتبط با محتوای شما را جستجو می‌کنند. تبلیغات گوگل به شما امکان می‌دهد تا کلمه‌های کلیدی دلخواه خود را هدف قرار دهید و یک آگهی داشته باشید که سایت و محتوای شما را برای افرادی که آن کلمه‌کلیدی را جستجو کرده‌اند، نمایش دهد و آن را تبلیغ کند.

هر دوی این ابزارها می‌توانند به افزایش دید کلی شما در جستجو کمک کنند، اما مهم است که به خاطر داشته باشید تلاش برای تعیین اینکه کدام بهترین است کار منطقی و حرفه‌ای نیست. اگر می‌خواهید در فضای آنلاین حضور حرفه‌ای و پایداری داشته باشید، بهتر است که از هر دو راه استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که یک استراتژی قدرتمند ایجاد کنید تا بتواند هر دو راه سئو و گوگل ادز را با هم به کار بگیرد تا بتوانید از پتانسیل آنلاین برند خود بیشترین استفاده را ببرید.

اگر از این پلتفرم‌ها و ابزارها به‌درستی استفاده کنید، سئو و گوگل ادز می‌توانند به‌خوبی با یکدیگر کار کنند. برندهایی که رتبه‌بندی و ترافیک ارگانیک را با دقت بالا ردیابی و بررسی می‌کنند، می‌توانند از تبلیغات برای افزاید دید کلی خود برای کلمات کلیدی مهم استفاده کنند. همچنین کسب‌وکارها می‌توانند تبلیغات پولی را برای کلمه‌ای به کار ببرند که رتبه ارگانیک در نتایج بالا وجود ندارد. همچنین گوگل ادز می‌تواند برای آزمایش پاسخ مصرف‌کننده به کلمه‌های کلیدی خاصی استفاده شود.

از طرف دیگر داده‌های کلمات کلیدی حاصل از تلاش‌های سئو نیز می‌تواند برای یافتن فرصت‌های مناسب برای تبلیغات استفاده شود. کلمات کلیدی که دارای نرخ جستجوی بالایی هستند، اما رقابت بالایی نیز دارند، به این معنی است که کسب جایگاه در صفحه اول جستجو برای آن‌ها دشوار است. این کلمه‌های کلیدی احتمالا گزینه‌های خوبی برای کمپین‌های تبلیغاتی خواهند بود.

این مطلب را هم بخوانید: گوگل ادز چیست و چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟

سخن پایانی

فرق سئو با گوگل ادز

اگر صاحب کسب‌وکار یا برندی هستید و می‌خواهید وب‌سایت شما بیشتر دیده شود، باید از مزایای استفاده از سئو و گوگل ادز در کنار یکدیگر بهره ببرید. در این صورت شما می‌توانید علاوه‌بر افزایش ترافیک رایگان و ماندگار، برند خود را با کمک آگهی‌های تبلیغاتی بیشتر و بهتر معرفی کنید. در این مطلب سعی کردیم که تفاوت سئو با گوگل ادز را برای شما شرح دهیم. به شما توصیه می‌کنیم که برای بهره‌گیری از مزایای این پلتفرم‌ها و ابزارها، از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. مرکزسایت صفر تا صد خدمات دیجیتال مارکتینگ، سئو و تبلیغات موثر را برای برند شما انجام می‌دهد. شما می‌توانید با کمک تیم مرکزسایت کسب‌وکار خود را بهتر معرفی کنید، رتبه سایت خود را بهبود ببخشید و ترافیک بازدید از سایت را افزایش دهید. فقط کافی است که با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مشاوره و راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند. 

سوالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 3

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call