چرا باید از تقویم محتوایی استفاده کنیم؟

در فرایند تولید محتوا برای هر پلتفرمی، داشتن تقویم محتوایی و استفاده از آن یک امر مهم و ضروری است. پیش‌ازاین، به بررسی این موضوع پرداختیم که تقویم محتوایی چیست و چگونه تدوین می‌شود. در مطلب پیش رو، با دلایل استفاده از تقویم محتوایی بیشتر آشنا می‌شویم و مزایای استفاده از آن را بررسی می‌کنیم.

در این مطلب، به بررسی چرایی استفاده از تقویم محتوایی خواهیم پرداخت. همچنین با مراجعه به «تقویم محتوایی چیست و چگونه تدوین می‌شود»، می‌توانید اطلاعات بیشتری درمورد تقویم محتوایی و ابزار و اطلاعات موردنیاز برای تدوین آن به دست بیاورید. در ادامه به مزایای استفاده از تقویم محتوایی می‌پردازیم و با دلایلی که استفاده از تقویم محتوایی را به امری حیاتی در کسب‌وکار ما تبدیل می‌کند آشنا می‌شویم. در هر بخش به توضیح مفصل هر یک از این دلایل می‌پردازیم تا ضرورت استفاده از این ابزار مشخص‌ و قابل‌درک شود.

‌‌‌

مزایای استفاده از تقویم محتوایی

یک تقویم محتوایی علاوه بر اینکه استرس شما و کارکنانتان را در طول کار کم می‌کند، می‌تواند به شما در ایجاد ترکیبی از محتوای مؤثر کمک کند. با استفاده از یک تقویم مناسب، می‌توانید به دنبال فرصت‌هایی برای گسترش پیام کسب‌وکارتان در شبکه‌های اجتماعی مختلف باشید.

علاوه بر این، با زمان‌بندی پست‌هایی که قصد انتشار آن‌ها را دارید و با فعالیت منظم و مستمر، به‌راحتی قادر به افزایش جامعه مخاطبین کسب‌وکار خود خواهید بود. توجه داشته باشید که یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌ها در گسترش جامعه مخاطبین در شبکه‌های اجتماعی، فعالیت مستمر، منظم و مداوم در پلتفرم‌هایی است که محتوای کسب‌وکار ما در آن منتشر می‌شود.

1. سازماندهی محتوا، منجر به صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌شود.

ساخت و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی به‌خودی‌خود، هر روز به وقت، توجه و انرژی زیادی نیاز دارد. ایجاد یک تقویم محتوایی برای شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که کارهایتان را دسته‌بندی کنید، از انجام چندین کار به طور هم‌زمان اجتناب کنید و تمام ایده‌های محتوایی خود را برای بعد یادداشت کنید.

کاربران عادی به طور متوسط از 5 الی 7 پلتفرم مختلف سوشال مدیا استفاده می‌کنند. تعداد این پلتفرم‌ها برای مدیران شبکه‌های اجتماعی، به بیش از این رقم نیز می‌رسد. این امر باعث می‌شود سازماندهی محتوا با استفاده از تقویم‌محتوایی و استفاده از ابزارهای برنامه‌ریزی انتشار محتوا، بخش مهمی از فرایند مدیریت چندین حساب شبکه‌های اجتماعی باشد.

ابزارهای متعددی در این میان وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا محتوای شبکه‌های اجتماعی خودتان را پیش از موعد آماده‌سازی و بارگذاری کنید. با استفاده از این ابزارها، در زمان تعیین شده و بدون ورود شما به سیستم، مطالبی که برنامه‌ریزی کرده‌اید منتشر می‌شوند. هنگامی که فرایند انتشار مطالب، طبق تقویم و توسط ابزارهای خاص انجام شود، مدیریت زمان نیز ساده‌تر می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، انرژی و زمان شما و اعضای تیم صرف اصلاح به‌هم‌ریختگی‌ها و کنترل اتفاقات غیرمنتظره نمی‌شود.

2. تقویم محتوایی، فعالیت مستمر برای پست گذاری را آسان‌تر می‌کند.

هیچ قانون سفت‌وسخت و اصطلاحاً هیچ آیه نازل شده‌ای وجود ندارد که بگوید دقیقاً هر چند وقت یک‌بار باید در شبکه‌های اجتماعی پست منتشر کنید. این مورد، از آن مواردی است که باید به‌صورت تجربی و باتوجه‌به رفتار و سلایق جامعه مخاطبینتان تعیین شود. برای مثال، ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که بهترین حالت برای پیج اینستاگرام کسب‌وکارتان، هفته‌ای سه  پست و ده استوری است.

 اما قدم بعدی، بعدازاین که بهترین حالت انتشار محتوا برای پلتفرم‌های مختلف کسب‌وکارتان را پیدا کردید چیست؟ مسلماً قدم بعدی، شروع فعالیت مستمر و انتشار محتوا طبق یافته‌هایتان است. فعالیت مستمر، یکی از چالش‌هایی است که بسیاری از کسب‌وکارها با آن روبرو می‌شوند. چرا که بدون برنامه‌ریزی و بدون داشتن تقویم محتوا به سراغ آن می‌روند. اینجاست که مشکلات مختلف، یکی پس از دیگری، ایجاد می‌شوند؛ انتشار محتوا به تعویق می‌افتد و ناگهان متوجه می‌شوید آخر هفته رسیده، اما به اندازه کافی با مخاطبین خود تعامل نداشته‌اید؛ یا حجم زیادی از مطالب قرار است در آخرین روز هفته منتشر شوند، چرا که در روزهای قبلی آماده نبوده‌اند. درست در همین نقطه است که به نقش کلیدی و نجات‌بخش تقویم پی می‌برید.

داشتن یک تقویم محتوایی به شما این امکان را می‌دهد که هر هفته هنگام ساخت و تدوین پست‌های خود، فقط روی ارائه مطالب باکیفیت تمرکز کنید و دیگر دغدغه زمان انتشار را نداشته باشید. زمان‌بندی پست‌ها نیز به شما این امکان را می‌دهد که برنامه ارسال خود پایبند باشید و اطمینان حاصل کنید که محتوای باکیفیتی در صف انتشار قرار گرفته و آماده ارسال است.

3. با داشتن تقویم، زمان استراحت شما واقعاً برای خودتان مصرف می‌شود.

هنگامی که محتوای شما از قبل برنامه‌ریزی شده است و محتوای خود را طوری تنظیم کرده‌اید که به طور خودکار در زمان‌های مناسب پست شود، در واقع می‌توانید از فعالیت روی شبکه‌های اجتماعی مرخصی بگیرید. به‌عبارت‌دیگر، در اوقات تعطیل و زمان‌های استراحت مثل نیمه‌شب و اول صبح نیازی به ورود و چک کردن حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی ندارید.

اغراق نیست اگر بگوییم برای مدیران پرمشغله شبکه‌های اجتماعی، استفاده از تقویم محتوایی برای شبکه‌های اجتماعی، یک اقدام در جهت مراقبت از خود و به‌نوعی مدیریت بحران است.

4. تقویم محتوایی اشتباهات تایپی و اشتباهات ریز را کاهش داده و از اشتباهات بزرگ پیشگیری می‌کند.

برنامه‌ریزی پست‌ها از پیش، به شما این امکان را می‌دهد که کار خود را بررسی کنید و یک شبکه ایمن برای فرایند کاری خود ایجاد کنید. به‌عبارت‌دیگر، در مرحله اول، پست‌ها در دقیقه نود آماده نمی‌شوند؛ بلکه با فاصله کافی از موعد انتشار، پست‌ها و مطالب آماده هستند. در مرحله بعدی، شما می‌توانید از این فاصله زمانی برای بررسی دقیق و ویرایش مطالب استفاده کنید.

یک تقویم رسانه‌های اجتماعی – به‌ویژه تقویمی که توسط اعضای مختلف تیم تأیید شده است – بهترین راه برای جلوگیری از اشتباهات مختلف است؛ از اشتباهات تایپی جزئی گرفته، تا ایرادهای علمی و محتوایی که می‌توانند به بحرانی در شبکه‌های اجتماعی منجر شوند.

5. با داشتن تقویم مناسب، می‌توانید محتوایی با کیفیت بالا و کمپین‌های منسجم‌تری ارائه دهید.

ارزش‌ تولید محتوا و واحد‌های تولیدی در شبکه‌های اجتماعی، نسبت به روزهای اولیه پیدایش شبکه‌های اجتماعی به‌شدت افزایش یافته است. امروزه، برای انتشار تنها یک پست در شبکه‌های اجتماعی، عجیب نیست که یک تیم خلاق درگیر کارهای آن شده باشد؛ تیمی متشکل از کپی‌رایترها، طراحان، ویراستاران، تصویربرداران، عکاسان، و شاید حتی میک‌آپ آرتیست‌ها و استایلیست‌ها.

حالا تصور کنید برای انتشار یک ریلز اینستاگرامی، به کل اعضای یک تیم فشار و استرس وارد کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن محتوای مدنظرتان را تهیه کنند. آیا کیفیت خروجی کار، به‌اندازه کیفیت کاری هست که در مدت‌زمان کافی و با آسودگی خاطر تولید شده؟ حتی اگر نتیجه کار، چیز قابل قبولی باشد، ادامه دادن به این روند می‌تواند منجر به ازدست‌دادن مخاطبان و همچنین استهلاک و ازدست‌دادن کارکنان شود.

انجام کارها در دقیقه نود، نمی‌تواند منجر به تولید محتوای باکیفیت و یا جذب مخاطبین در شبکه‌های اجتماعی شود. اما داشتن یک تقویم‌محتوایی، می‌تواند جلوی پیش‌آمدن موقعیت‌های اضطراری را بگیرد. تقویم شبکه‌های اجتماعی، به شما در مدیریت منابع و دارایی‌هایتان کمک می‌کند؛ منابعی که می‌توانند از نوع تجهیزات دیجیتالی، و یا نیروی انسانی باشند. با استفاده از تقویم محتوایی، می‌توانید به تیم خود زمان و فضای تنفس کافی اختصاص دهید تا بازدهی بهتر و بیشتری داشته باشند.

علاوه بر این‌ها، یک برنامه بلندمدت به شما این امکان را می‌دهد که برای کسب‌وکارتان یک صدا و لحن خاص ایجاد کنید؛ صدا و لحنی که در ذهن مخاطب ماندگار شود و از اهداف بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شما پشتیبانی کند. داشتن سبک نوشتار خاص و لحن واحد، یکی از مواردی است که در بلندمدت به فروش و جذب مشتری نیز کمک می‌کند.

6. با تقویم محتوایی، می‌توانید برای تعطیلات و رویدادهای مهم برنامه‌ریزی کنید.

تولید محتوای متناسب با مناسبت‌های خاص، یکی از مهم‌ترین امور در مدیریت شبکه‌های اجتماعی یک کسب‌وکار است. فرقی نمی‌کند ساکن چه کشوری باشید؛ در هر جای دنیا، مناسبت‌ها و روزهایی پیدا می‌شوند که اهمیت خاصی برای مردم داشته باشند. تولید محتوای مناسبتی، یکی از مواردی است که می‌تواند مخاطبین بیشتری برای کسب‌وکار شما پیدا کند. اما انجام چنین کاری بدون تقویم محتوایی، می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

برای مثال، تیم محتوای یک فروشگاه لباس، از چند هفته قبل از روز مادر باید پست‌هایی دررابطه‌با نزدیک بودن این مناسبت منتشر کنند؛ چراکه مخاطبین، بعد از دیدن این پست‌ها به تهیه هدیه و خرید لباس فکر می‌کنند و باید فرصت کافی برای ثبت سفارش و تهیه لباس داشته باشند. در نتیجه، انتشار محتوای مرتبط با روز مادر یک روز قبل از این مناسبت یا در همان روز، چندان کاربردی ندارد. چنین کسب‌وکارهایی باید در تدوین و تهیه تقویم محتوایی، به این موارد توجه کنند تا محتوا در زمان مناسب منتشر شود. برنامه‌ریزی محتوا در یک تقویم‌محتوایی، شما را مجبور می‌کند که مراقب آنچه در تقویم اتفاق می‌افتد باشید. به‌عبارت‌دیگر، می‌توانید برای هر چیزی که قرار است در فهرست مناسبت‌های سالیانه قرار بگیرد، آماده شوید.

تعدادی از کسب‌وکارهای خوش‌ذوق ایرانی و تیم‌های محتوایی و فعالین حوزه دیجیتال مارکتینگ در ایران وجود دارند که به ایجاد تقویم‌های محتوایی مناسبتی برای هر فصل و هرسال می‌پردازند. این تقویم‌ها را می‌توانید به شکل چاپی و یا دیجیتالی از مراکزی مانند شهر کتاب یا مراکز فروش تجهیزات تصویربرداری تهیه کنید.

7. تقویم محتوایی به شما در دنبال‌کردن اهداف و ارزیابی کیفیت کارها کمک می‌کند.

چیزی که برنامه‌ریزی شود، راحت‌تر انجام می‌شود و چیزی که ارزیابی شود، بهبود می‌یابد. تجزیه‌وتحلیل رسانه‌های اجتماعی، به شما دید بهتری درباره روند کار و نحوه بهبود آن می‌دهد. استفاده از تقویم محتوایی شبکه‌های اجتماعی نیز، فرصتی را برای مطالعه، جذب، و استفاده از آن اطلاعات فراهم می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند بعد از تحلیل و ارزیابی شبکه‌های اجتماعی، داده‌هایی که پیدا کرده‌اید را به محتواهای بعدی پیوند دهید و برای استفاده از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

چرخه ارزیابی و بهبود برنامه‌ریزی، یک فرایند دائمی در کسب‌وکار است که کیفیت کار شما را بیشتر می‌کند. با داشتن یک تقویم منعطف، می‌توانید روی بهبود نتایج ضعیف و تکثیر محتواهای باکیفیت کار کنید. همچنین می‌توانید از تقویم خود برای انجام A/B تست روی مطالب و روند تقویم استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین ساختار برای تقویم و همچنین روند انتشار مطالب (تعداد پست در هفته و زمان انتشار مطالب) را برای هر پلتفرم پیدا کنید.

سخن پایانی

مزایای استفاده از تقویم محتوایی محدود به موارد بالا نمی‌شود؛ استفاده از یک برنامه منسجم، مزایایی دارد که ممکن است به‌آهستگی و در طولانی‌مدت مشخص شوند. در نتیجه، بهتر است برای طراحی و تدوین تقویم محتوایی، از متخصصین محتوا کمک بگیرید و هر چند وقت یک‌بار، یک بازبینی روی آن داشته باشید. فراموش نکنید که برای تهیه یک تقویم مناسب، می‌توانید از متخصصین مرکزسایت کمک بگیرید. برای استفاده از خدمات محتوایی مرکزسایت، می‌توانید به بخش «تماس با ما» مراجعه کنید. همچنین می‌توانید در بخش نظرات، سؤالات خود را مطرح کنید و یا اطلاعات تماس خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call