گوگل ادز چیست و چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟

آیا تابه‌حال به نقش تبلیغات در رشد کسب‌وکار خود فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید برای بیشتر دیده‌شدن برند شما چه راه‌هایی وجود دارد؟ اگر صاحب برند یا کسب‌وکاری هستید، حتما به این فکر کرده‌اید که محصولات و خدمات خود را بیشتر و بهتر به مخاطبان خود معرفی کنید. همه افرادی که بیزینسی را راه‌اندازی کرده‌اند یا خدماتی را ارائه می‌دهند، به‌دنبال جذب مخاطبان بیشتر هستند. یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که برای رشد کسب‌وکار خود باید بردارید، طراحی سایت شرکتی است که با توجه به نوع کسب‌وکار شما تعیین می‌شود. بعد از این مرحله باید به فکر شناساندن آن به مخاطبان خود باشید. گوگل ادز یکی از مهم‌ترین راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا جمع بیشتری از مخاطبان شما از برند، ساید و خدمات شما خبردار شوند. اگر می‌خواهید بدانید گوگل ادز چیست و چه مزایایی دارد، تا پایان با ما همراه باشید.

گوگل ادز چیست؟

آشنایی با گوگل ادز

اگر قصد دارید مبلغی را برای تبلیغات و دستیابی به مخاطبان هدف خود صرف کنید، بهتر است آن را در مکان مناسبی خرج کنید. جایی که بیش از ۲.۹ میلیارد بازدیدکننده ماهانه منحصربه‌فرد و ۵ میلیارد تعامل روزانه دارد حتما برای تبلیغات و معرفی برند بسیار جذاب است. آن‌جا جایی نیست جز گوگل. پلتفرم گوگل ادز (Google Ads) دوسال بعد از راه‌اندازی سایت گوگل معرفی شد. این پلتفرم تبلیغاتی در سال ۲۰۰۰ ابتدا با نام گوگل ادوردز (Google Adwords) رونمایی شد، اما در سال ۲۰۱۸ به گوگل ادز تغییر نام پیدا کرد. 

گوگل ادز یا Google Ads یک پلتفرم تبلیغاتی پولی است که بر اساس روش پرداخت به‌ازای هر کلیک کار می‌کند. در این پلتفرم شما برای هر کلیک یا نمایش هزینه مشخصی را پرداخت می‌کنید. بهتر است بدانید که Google Ads راهکار موثری برای هدایت ترافیک و مشتریان مناسب به سمت سایت و برند شما است. گوگل ادز سایت شما را به افرادی نشان می‌دهد که دقیقا در جست‌وجوی خدمات و محصولات شما هستند. به همین دلیل این پلتفرم راهی است که می‌توانید با کمک آن ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید و افراد بیشتری را به آن جذب کنید. این افزایش در ادامه به افزایش فروش منجر خواهد شد.

اگر مشتریان ایده‌آل شما به‌دنبال محصول یا خدمتی باشند، گوگل ادز می‌تواند با تبلیغات به‌موقع و درست، سایت شما را در صفحه جست‌وجو به مشتری نشان دهد. نکته مهمی که باید توجه کنید این است که تبلیغات Google Ads در کانال‌های دیگری مانند یوتیوب نیز پخش می‌شود.

گوگل ادز چگونه کار می‌کند؟

گوگل ادز چگونه کار می‌کند؟

AdRank و امتیاز کیفیت

بعد از اینکه فهمیدید گوگل ادز چیست باید بدانید که نحوه عملکرد آن چگونه است. AdRank مکان تبلیغات شما را تعیین می‌کند و امتیاز کیفیت یکی از عواملی است که AdRank شما را تعیین می‌کند. یادتان باشد که امتیاز کیفیت شما بر اساس کیفیت و ارتباط تبلیغ شما تعیین می‌شود و گوگل آن را با CTR اندازه‌گیری می‌کند. CTR به معنی تعداد افرادی است که هنگام نمایش آگهی شما روی آن کلیک می‌کنند. CTR شما بستگی به این دارد که تبلیغ شما چقدر با هدف مخاطب مطابقت دارد. QS یا امتیاز کیفیت جایی است که باید بیشترین توجه خود را هنگام راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی گوگل خود روی آن متمرکز کنید

موقعیت جغرافیایی

هنگامی که برای اولین‌بار تبلیغات گوگل خود را تنظیم می‌کنید، باید لوکیشن یا موقعیت خود را انتخاب کنید که تبلیغ شما در آن‌جا نمایش داده شود. اگر ویترین فروشگاهی دارید، باید در یک شعاع معقول در اطراف مکان فیزیکی شما باشد. اگر یک فروشگاه تجارت الکترونیک و یک محصول فیزیکی دارید، مکان شما باید با مکان ارسال محصولات مطابقت داشته باشد. مشخص کردن مکان باعث می‌شود که نتایج برای جستجوگرانی نشان داده شود که می‌توانند به خدمات و محصولات شما دسترسی داشته باشند. 

کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی برای تبلیغات پولی به همان اندازه اهمیت دارد که برای جستجوی ارگانیک مهم است. کلمات کلیدی شما باید تا حد امکان با هدف جستجوگر مطابقت داشته باشند. دلیل آن این است که گوگل آگهی شما را با عبارت‌های جست‌وجو بر اساس کلمات کلیدی انتخابی شما مطابقت می‌دهد. هر گروه تبلیغاتی که در کمپین خود ایجاد می‌کنید، مجموعه کوچکی از کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهد و گوگل تبلیغات شما را بر اساس آن انتخاب‌ها نمایش می‌دهد.

عنوان و توضیحات

کپی رایتینگ تبلیغ شما می‌تواند بین کلیک روی تبلیغ شما و کلیک روی تبلیغ رقیب شما تفاوت ایجاد کند. بنابراین مهم است که نسخه تبلیغاتی شما با هدف جستجوگر مطابقت داشته باشد، با کلمات کلیدی هدف شما همسو باشد و به یک راه‌حل واضح برای نیاز مخاطب خاص برسد. شما باید با انتخاب توضیحات و عناوین واضح و مناسب مخاطب را درگیر کنید تا بداند نیاز خود را حتما در سایت شما برطرف خواهد کرد. با کمک این موارد می‌توانید صفحه فرود را برای کلیک مخاطب جذاب‌تر کنید.

افزونه‌های تبلیغاتی

اگر از Google Ads استفاده می‌کنید، باید افزونه‌های تبلیغاتی را به کار ببرید. زیرا آن‌ها رایگان هستند و اطلاعات اضافی را به کاربران می‌دهند. در ادامه مهم‌ترین افزونه‌ها را برای تبلیغات در گوگل ادز معرفی می‌کنیم.

 • افزونه‌های پیوند سایت: تبلیغ شما را گسترش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند که متمایز شوید. همچنین پیوندهای اضافی به سایت شما ارائه می‌کنند که دلایل جذاب‌تری برای کلیک کردن به کاربران ارائه می‌دهد.
 • برنامه های افزودنی تماس: به شما این امکان را می‌دهد که شماره خود را در آگهی بگنجانید، بنابراین کاربران یک راه اضافی و فوری برای ارتباط با شما دارند. اگر تیم خدمات مشتری دارید که آماده تعامل و تبدیل مخاطبان شماست، شماره تلفن خود را درج کنید.
 • افزونه‌های مکان‌یابی: شامل موقعیت مکانی و شماره تلفن شما در آگهی شما می‌شود تا گوگل بتواند نقشه‌ای را به جستجوگران ارائه دهد تا شما را به‌راحتی پیدا کنند. این گزینه برای کسب‌وکارهایی که دارای ویترین فروشگاه هستند عالی است و برای عبارت جستجوی «…نزدیک من» به خوبی کار می‌کند.
 • افزونه‌های تخفیف: اگر همین حالا از گوگل ادز استفاده می‌کنید، بهتر است از افزونه‌های تخفیف نیز بهره ببرید. این موضوع کاربران را برای کلیک بیشتر روی سایت شما ترغیب می‌کند

چرا گوگل ادز را انتخاب کنیم؟

چرا گوگل ادز را انتخاب کنیم؟
 • گوگل یکی از پراستفاده‌ترین و رایج‌ترین موتورهای جست‌وجو در دنیا است که روزانه بیش از ۵ میلیارد جست‌وجو دریافت می‌کند.
 • گوگل یکی از منابعی است که مردم دنیا از آن برای پرسیدن سوالات خود استفاده می‌کنند.
 • گوگل برای نمایش‌دادن نتایج از ترکیب تبلیغات و نتایج ارگانیک استفاده می‌کند. 
 • بسیاری از رقبای شما از سرویس گوگل ادز استفاده می‌کنند، بنابراین شما هم برای پیروزی در رقابت بهتر است این سرویس را فراموش نکنید.
 • نرخ کلیک گوگل ادز حدود دو درصد است.
 • تبلیغات در این پلتفرم هر ماه ۱۸۰ میلیون بار نمایش داده می‌شوند.
 • اگر کاربر آماده خرید باشد، تبلیغات گوگل ادز ۶۵ درصد از کلیک‌ها را دریافت می‌کند.
 • حدود ۴۳ درصد از مشتریان چیزی را می‌خرند که آن را در یک تبلیغ یوتیوب دیده‌اند.

مزایای گوگل ادز برای کسب‌وکارها

 • گوگل ادز به شما کمک می‌کند که با گذشت زمان بتوانید نتیجه تبلیغات سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید و روند تبلیغات خود را بهبود ببخشید. 
 • با کمک این پلتفرم می‌توانید به افراد بیشتری دست پیدا کنید و به اهداف کمپین تبلیغاتی خود دست برسید.
 • می‌توانید تبلیغات خود را با توجه به اندازه کسب‌وکار خود و متناسب با بودجه خود تنظیم کنید. بنابراین اگر هزینه محدودی دارید باز هم می‌توانید از مزایای گوگل ادز بهره ببرید.
 • هر زمان که مایل هستید می‌توانید برنامه تبلیغاتی خود در گوگل را متوقف کنید.

نکات مهم برای تبلیغات در گوگل

نکات مهم برای تبلیغات در گوگل

تا این‌جا فهمیدیم که گوگل ادز چیست و چه کاربردهایی برای کسب‌وکارها دارد. در ادامه نکات مهمی که هنگام استفاده از آن باید رعایت کنید را بیان می‌کنیم:

۱. از یک قالب برنامه‌ریزی PPC استفاده کنید

استفاده از یک پلنر، پروژ‌ه‌های PPC شما را سازمان‌دهی می‌کند. با قالب برنامه‌ریزی PPC گوگل و HubSpot می‌توانید نحوه نمایش آنلاین تبلیغات خود و تعداد کاراکترها را ببینید. همچنین می‌توانید کمپین‌های خود را مدیریت کنید.

۲. از عبارات کلیدی گسترده خودداری کنید

بهتر است همیشه کلمات کلیدی خود را به کار ببرید. به همین دلیل باید اصلاح و آزمایش بخشی از استراتژی شما باشد. اگر کلمات کلیدی بیش‌ازحد گسترده باشند، تبلیغ سایت شما در مقابل مخاطب اشتباه قرار می‌گیرد و این به معنی کلیک کمتر و صرف هزینه بیشتر برای تبلیغات است. فراموش نکنید که همیشه تلاش کنید تا کلمه کلیدی مناسب را پیدا کنید. این کار دقیقا مخاطب هدف را با تبلیغات شما مطابقت می‌دهد.

۳. تبلیغات نامرتبط را اجرا نکنید

برای اینکه با توجه به هزینه تبلیغات خود کلیک کافی دریافت کنید، باید تبلیغات شما با هدف جستجوگر مطابقت داشته باشد. تیتر و نسخه تبلیغاتی شما باید با کلمه کلیدی مورد نظرتان تطابق داشته باشد. بنابراین بهتر است تست‌های تبلیغاتی مختلف را تست کنید تا بهترین کارایی را دریافت کنید. 

۴. امتیاز کیفیت خود را بهبود ببخشید

گوگل تبلیغات شما را رتبه‌بندی می‌کند و به شما امتیاز کیفیت (QS) می‌دهد. هرچه این امتیاز بالاتر باشد، رتبه و جایگاه شما در نتایج موتور جست‌وجو بهتر خواهد بود. واضح است که اگر برای تبلیغات خود وقت و توجه کافی نگذارید، این امتیاز کاهش پیدا می‌کند و شانس کمتری برای دیده‌شدن در نتایج جست‌وجو خواهید داشت.

۵. صفحه فرود آگهی (Landing Page) خود را بهینه کنید

یادتان باشد که همه‌چیز نباید در مرحله تبلیغات در گوگل متوقف شود. تجربه کاربر وقتی که وارد صفحه مورد نظر و وب‌سایت شما می‌شود، به همان اندازه ضروری است. به صفحات فرود تبلیغات خود دقت کنید. شما باید این صفحات را طوری طراحی کنید که مشکل کاربر را برطرف کند، به سوالات او پاسخ دهد و کاربر را در صفحه مورد نظر شما ماندگار کند. شیوه‌های مختلف برای صفحه فرود را آزمایش کنید تا به بالاترین نرخ تبدیل برسید.

این مطلب را هم بخوانید: با افت رتبه سایت چه کنیم؟

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم تبلیغات اصولی و درست به افزایش کلیک، بازدید و فروش بسیار کمک می‌کند. گوگل ادز یکی از راه‌هایی است که شما می‌توانید با هزینه مناسب، صفحات مورد نظر خود را برای طیف وسیعی از مخاطبان خود نمایش دهید. همچنین می‌توانید در کلمه‌های کلیدی خود رتبه بگیرید و بیشتر از قبل دیده شوید. استفاده از گوگل ادز و به‌کاربردن تکنیک‌های آن به یک تیم حرفه‌ای نیاز دارد. اگر صاحب کسب‌وکار یا برند شخصی و محصول یا خدمت هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا تبلیغات در گوگل را به تیم مرکزسایت بسپارید. تیم مرکزسایت با کمک افراد حرفه‌ای خود در زمینه سئو و تولید محتوا می‌تواند رتبه سایت شما را در کلمات کلیدی مهم برای شما بهبود ببخشد. همچنین تیم ما با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند گوگل ادز می‌تواند ترافیک و بازدید سایت شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در این مطلب سعی کردیم به‌طور کامل شرح دهیم که گوگل ادز چیست و چه مزایایی دارد. سوالات و تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call