گوگل سرچ کنسول چیست و چرا باید سایت را به آن متصل کنیم؟

توسط مقالات که در

وقتی که تصمیم می‌گیرید یک کسب‌وکار آنلاین داشته باشید، باید روی عملکرد درست برنامه‌ها و استراتژی‌های خود به‌طور کامل نظارت داشته باشید. حتما می‌دانید که برای راه‌اندازی یک بیزینس اینترنتی در اولین قدم باید طراحی سایت خود را انجام دهید. اما راه‌اندازی سایت تازه شروع ماجراست. شما باید با کمک اصول تخصصی و ابزارهای موجود، روند رشد سایت خود را زیر نظر داشته باشید. باید بدانید که مخاطب بیشتر از کدام بخش خدمات، محصولات یا محتوای شما استقبال می‌کند. این کار باعث می‌شود تا نیاز مخاطب را بشناسید. بدون داشتن نظارت دقیق و منظم، نمی‌توانید از نقاط ضعف و قوت کسب‌وکار خود آگاه شوید. یکی از ابزارهایی که در این راه به شما کمک می‌کند، گوگل سرچ کنسول است که در این مطلب آن را بیشتر می‌شناسیم.

آشنایی با ابزار گوگل سرچ کنسول

ابزارهای بسیاری پیشرفته‌ای برای بهبود سئو و بهینه‌سازی سایت وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید جایگاه صفحات وب‌سایت خود را در نتایج جستجو بهبود دهید. یکی از این ابزارهای جذاب و پرکاربرد سرچ کنسول است. 

ابزار گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) یک سرویس رایگان است که شرکت گوگل آن را راه‌اندازی کرده است. این سرویس به شما کمک می‌کند تا بتوانید حضور سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل با دقت نظارت کنید. همچنین می‌توانید روند این نتایج را عیب‌یابی کرده و راه‌هایی برای بهبود آن پیدا کنید. باید بدانید که برای حضور سایت خود در نتایج جستجوی گوگل نیازی به ثبت نام یا پرداخت هزینه ندارید. دقت کنید که سرچ کنسول به شما کمک می‌کند تا نحوه مشاهده سایت خود در نتایج جستجو را درک کنید و آن را بهبود دهید.

سرچ کنسول گوگل برای اولین بار در ۲۰ می ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد تا جایگزین Google Webmaster شود. در ژانویه ۲۰۱۸ گوگل اعلام کرد که نسخه جدیدی از سرچ کنسول را منتشر می‌کند. این امر باعث شد که بازنگری کاملی روی رابط کاربری این ابزار انجام شود. در سپتامبر ۲۰۱۹ گوگل تصمیم گرفت گزارش‌های قدیمی، صفحات اصلی و داشبورد در سرچ کنسول قدیمی را حذف کند.

استفاده از سرچ کنسول چه اهمیتی دارد؟

استفاده از سرچ کنسول چه اهمیتی دارد؟

مزایای سرچ کنسول برای بهبود وب‌سایت و جایگاه آن عملا نامحدود است. وقتی که می‌خواهید سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه‌تر کنید، باید قابلیت مشاهده‌های موتور جستجو، ایمپرشن‌ و تعداد کلیک‌ها را درک کنید. می‌توانیم بگوییم که سرچ کنسول گوگل یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از پیشرفت برنامه‌‌ها و استراتژی‌های سئوی شما است. زیرا به شما کمک می‌کند تا وب‌سابت خود را با همان روش ربات‌های گوگل تجزیه‌و تحلیل کنید. دریافت داده‌‌هایی مانند صفحات ایندکس‌شده، لینک‌های باکیفیت، محبوب‌ترین کلمات کلیدی بسیار مهم است و سرچ کنسول این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

سرچ کنسول راه‌های متنوعی را برای مشاهده و فیلتر کردن داده‌ها بر اساس اطلاعات مورد نیاز، در اختیار شما قرار می‌دهد. این فیلترها می‌تواند بر اساس نوع جستجو (وب، تصاویر و صفحات)، محدوده زمانی سفارشی، نوع دستگاه‌ها، موقعیت جغرافیایی و ظاهر جستجو فیلتر شود.

گوگل سرچ کنسول چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

گوگل سرچ کنسول چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟
 • شما می‌توانید تایید کنید که گوگل می‌تواند سایت شما را پیدا کند و ربات‌های آن در سایت شما بخزند.
 • سرچ کنسول به شما امکان می‌دهد که داده‌های ترافیک جستجوی گوگل را مشاهده کنید.
 • با این ابزار می‌توانید صفحات پر ترافیک سایت را شناسایی کنید.
 • این ابزار به شما امکان می‌دهد تا میزان نرخ کلیک یا CTR را به‌طور میانگین و در طول زمان اندازه‌گیری کنید. همچنین می‌توانید کوئری‌هایی با بالاترین نرخ CTR را شناسایی کنید.
 • سرچ کنسول می‌تواند تعداد صفحات ایندکس‌شده را به شما نشان دهد.
 • با کمک سرچ کنسول می‌توانید صفحات سایت با بالاترین و پایین‌ترین رتبه را شناسایی کنید.
 • می‌توانید دلایل ایندکس‌نشدن صفحات مختلف سایت را متوجه شوید، مشکلات آن را برطرف کنید و برای ایندکس‌شدن مجدد محتوای خود درخواست دهید.
 • این ابزار به شما نشان می‌دهد که سایت شما هر چند وقت یک‌بار در نتایج جستجو مشاهده می‌شود و به‌طور میانگین چه جایگاهی در صفحه سرچ دارد. 
 • با کمک این ابزار می‌توانید بفهمید که کدام عبارت‌ها، سایت شما را در نتایج نشان می‌دهد.
 • اگر گوگل با ایندکس‌شدن، محتوای اسپم یا مشکلات سایت شما روبه‌رو می‌شود، می‌توانید هشدار دریافت کنید.
 • این ابزار به شما نشان می‌دهد که کدام سایت‌ها به سایت شما لینک داده‌اند و تعداد بک‌لینک‌های سایت شما چقدر است.
 • همچنین می‌توانید  URLهایی با بیشترین بک‌لینک را شناسایی کنید.
 • با کمک سرچ کنسول می‌توانید عملکرد سایت خود را در انواع دستگاه‌ها مانند کامپیوتر، گوشی موبایل و لپ‌تاپ بررسی کنید.
 • این ابزار به شما امکان می‌دهد تا پراکندگی جستجوها در کشورهای مختلف را برای سایت خود مشاهده کنید.
 • این ابزار بهترین انکر تکست‌ها (Anchor Text) را نیز به شما نشان می‌دهد.
 • با کمک این ابزار می‌توانید عیب‌یابی مشکلات AMP، قابلیت استفاده از گوشی موبایل و ویژگی‌های دیگر جستجو را ببینید.
 • با کمک سرچ کنسول می‌توانید عناصر HTML سایت را برای صفحات خود بهبود دهید. برای مثال توضیحات متا، تگ‌ها، برچسب‌ها و نیز سلسله‌مراتب عنوان‌‌ها را می‌توانید بررسی کنید.

چه کسانی باید از گوگل سرچ کنسول استفاده کنند؟

چه کسانی باید از گوگل سرچ کنسول استفاده کنند؟

جالب است بدانید که هرکسی که یک وب‌سایت دارد باید از این ابزار بهره ببرد. فرقی نمی‌کند که شما یک متخصص هستید یا یک تازه‌وارد. در هر صورت سرچ کنسول می‌تواند به شما بسیار کمک کند. 

 • صاحبان کسب‌وکار: اگر صاحب یک کسب‌وکار هستید، چه برند شما قدیمی باشد و چه تازه تاسیس شده باشد، شما باید از این ابزار بهره ببرید. حتی اگر خودتان از سرچ کنسول استفاده نمی‌کنید، باید با آن آشنایی داشته باشید. همچنین باید با اصول بهینه‌سازی سایت خود برای موتورهای جستجو آشنا باشید و بدانید که موتور جستجوی گوگل چه ویژگی‌ها و ابزارهایی دارد.
 • متخصصان خدمات سئو و بازاریابان: اگر به طور حرفه ای بر بازاریابی دیجیتال تمرکز دارید، سرچ کنسول به شما کمک می‌کند تا ترافیک وب‌سایت خود را کنترل کنید، رتبه سایت خود را بهبود دهید و درباره نتایج جستجوی سایت خود به‌طور آگاهانه تصمیم بگیرید. همچنین برای تاثیرگذاری بر تصمیم‌های فنی سایت انجام تحلیل‌های پیچیده بازاریابی در ابزارهای دیگر، می‌توانید از اطلاعات سرچ کنسول بهره ببرید. 
 • مدیران سایت: اگر یک وب‌سایت را مدیریت می‌کنید، باید به عملکرد درست و سالم سایت خود اهمیت دهید. سرچ کنسول به شما امکان می‌دهد تا به‌راحتی خطاهای سرور، مشکلات در بارگذاری سایت، مسائل امنیتی مانند هک و بدافزار را کنترل کنید. همچنین اگر تنظیمات یا تغییراتی در سایت خود اعمال می‌کنید، این ابزار می‌تواند کنترل عملکرد جستجو را در اختیار شما قرار دهد.
 • توسعه‌دهندگان وب: اگر در سایت خود، کدها و نشانه‌گذاری‌ها را به‌صورت دستی وارد می‌کنید، سرچ کنسول به شما کمک می‌کند تا مشکلات رایج در نشانه‌گذاری‌ها مانند خطاها در داده‌های ساختاریافته (Structured Data) را کنترل و برطرف کنید. 

این مطلب را هم بخوانید: گوگل ادز چیست و چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟

سخن پایانی

مدیر هر وب‌سایتی که دارای محصولات یا خدماتی برای فروش است، همواره به بهبود رتبه سایت خود، افزایش ترافیک سایت و در نهایت افزایش فروش از سایت خود فکر می‌کند. بهتر است برای نظارت دقیق بر روند سایت خود از کارشناس سئو کمک بگیرید. کارشناس سئو به شما کمک می‌کند که با کمک اصول تخصصی و ابزارهای پیشرفته، بر روند رشد سایت خود را نظارت کنید، استراتژی‌هایی برای بهبود آن طراحی کنید و مشکلات را برطرف کنید. یکی از مهم‌ترین ابزارها گوگل سرچ کنسول است که موارد متعددی را برای تجزیه‌وتحلیل وب‌سایت به شما ارائه می‌کند. با کمک این ابزار می‌توانید نقاط قوت و ضعف وب‌سایت خود را با دقت بررسی کنید و دید شفافی از شرایط کنونی داشته باشید. سپس می‌توانید با کمک سایر اصول و ابزارها، راهکارهایی برای بهبود یا حفظ وضعیت موجود پیدا کنید. 

در این مطلب سعی کردیم به‌طور کامل درباره گوگل سرچ کنسول و مزایای آن صحبت کنیم. آیا شما تجربه استفاده از این ابزار را داشته‌اید؟ علاوه‌بر سرچ کنسول از چه ابزارهای دیگری برای نظارت و بهبود سایت خود استفاده می‌کنید؟ تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  پشتیبان 24 ساعته پاسخگوی شماست