اهمیت عنوان‌ مقاله در چیست؟ 4 نکته برای تیتر نویسی خلاقانه

توسط مقالات که در

عنوان یک مقاله نخستین چیزی است که کاربران با آن روبرو می‌شوند. زمانی که چیزی را در اینترنت جستجو می‌کنید، بر اساس عنوان‌ها و متای توضیحات است که نخستین قضاوت را نسبت به آن محتوا انجام می‌دهید. اگر عنوان شفاف باشد و شما را تشویق به خواندن مقاله کند، احتمالاً آن را باز می‌کنید که لااقل نگاهی گذرا نسبت به آن داشته باشید. در حقیقت یک تیتر خوب می‌تواند شما را به خواندن مقاله ترغیب کند و یک تیتر نامفهوم باعث می‌شود قید آن مقاله را بزنید. به همین خاطر است که باید برای نوشتن عنوان وقت بگذارید و اصول آن را بدانید. در این مقاله از اهمیت تیتر نویسی حرف می‌زنیم و سپس پیشنهادهایی برای نوشتن تیترهای خلاقانه به شما ارائه می‌کنیم.

‌‌‌

عنوان مقاله چیست و چرا تیتر نویسی اهمیت دارد؟

تابلوی دوسویه خوب و بد - در تیتر نویسی چه مواردی مهم هستند و ویژگی‌های یک عنوان خوب چیست؟

زمانی که برای خرید به بازار می‌روید، ویترین مغازه‌ها نخستین چیزی است که آن را بررسی می‌کنید. اگر ویترین فروشگاهی جذاب باشد، ممکن است سری به آن فروشگاه بزنید و کمی در آن وقت بگذرانید. اگر هم چیزی باب میلتان پیدا کردید، آن را می‌خرید. در حقیقت ویترین یک مغازه نقش اصلی را در قضاوت شما ایفا می‌کند و باعث می‌شود شما به سمت آن فروشگاه جذب شوید.

همین قاعده درباره عنوان مقاله هم صادق است. زمانی که عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید، مثل این است که دارید در بازار قدم می‌زنید. وقتی نگاهی به نتایج می‌اندازید، اینکه روی چه لینکی کلیک کنید، بستگی به سؤال ذهنی شما دارد. اگر عنوان مقاله متناسب با سؤال ذهنی شما نوشته شده باشد، به‌صورت شفاف از مشکل شما حرف بزند و راهکار یا پاسخی را به شما پیشنهاد دهد، خیلی سریع روی آن لینک کلیک می‌کنید و به سراغ خواندن آن می‌روید. اما اگر با عنوان شلوغ و نامفهومی روبرو شوید، احتمالاً قید آن را می‌زنید و ترجیح می‌دهید به سراغ گزینه‌های بعدی بروید. درواقع می‌توان ادعا کرد تیتر مقاله، سرنوشت آن را تعیین می‌کند.

مشخصه‌های یک تیتر خوب چیست؟

تیتر نویسی درست مانند ماهیگیری در رودخانه است. اگر طعمه خوبی داشته باشید، می‌توانید ماهیان رودخانه را شکار کنید. اگر هم طعمه‌تان به‌قدر کافی برای ماهی‌ها وسوسه‌کننده نباشد، چیزی به دست نمی‌آورید. همین نسبت در تیتر نویسی برقرار است؛ اگر تیتر مناسبی نوشته باشید، احتمال اینکه مخاطب به سراغ متن شما بیاید و آن را تا آخر مطالعه کند بالاتر می‌رود. سه اصل کلی در تیتر نویسی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید تیترهای بهتر و وسوسه‌کننده‌ای برای مخاطبان داشته باشید.

1. استفاده مفید از کلمات!

نخستین اصل در نوشتن یک تیتر مناسب، استفاده مختصر و مفید از کلمات است. عنوان مطلب نباید نفس‌گیر و طولانی باشد. باید در کمترین تعداد واژه مفهوم ذهنی شما را توضیح دهد. بیشتر کاربران، تیترهای طولانی را تا آخر نمی‌خوانند و طبیعتاً متوجه منظور آن نمی‌شوند. در نتیجه، کاربر در نگاه اول نمی‌تواند مطمئن شود که جواب سؤالش را در آن مطلب پیدا می‌کند یا خیر. همین مورد باعث می‌شود تیترهای طولانی در جذب کاربر چندان موفق نباشند.

2. بیان شفاف و دقیق

یک تیتر خوب باید کاربر را از موضوع متن آگاه کند. باید بگوید قرار است از چه چیزی حرف بزنید. یک تیتر مناسب، باید به نتایجی که خواندن مقاله برای کاربر دارد اشاره کند و با گفتن مزیت‌های مقاله، کاربر را به کلیک کردن روی عنوان ترغیب کند. شاید فکر کنید این مورد، با اصل «استفاده مفید از کلمات» در تضاد است و نمی‌شود همه این اهداف را با یک تیتر کوتاه و مختصر دنبال کرد؛ اما با بررسی نمونه‌هایی که در قسمت‌های بعدی مطلب آورده‌ایم، متوجه می‌شوید که تیترهای کوتاه هم می‌توانند کاربران را به‌خوبی از محتوای مطلب آگاه کنند و بیان شفافی داشته باشند.

3. جذابیت را فراموش نکنید.

جذابیت یکی از مهم‌ترین موارد در تیتر نویسی به شکل بهینه و کاربردی است.

جذابیت بخش مهمی از تیتر نویسی است. باید از پارامترهایی استفاده کنید که برای کاربران جذابیت دارد و آن‌ها را تشویق می‌کند روی مطلب شما کلیک کنند. استفاده از اعداد و گاهی اوقات آمار، و همچنین استفاده از کلمات قدرت و صفت‌هایی مانند بهترین، بزرگ‌ترین، پرفروش‌ترین و مواردی ازاین‌دست، همه‌وهمه چیزهایی هستند که می‌توانند در جذاب‌تر شدن تیتر شما تأثیر داشته باشند.

تکنیک‌هایی برای تیتر نویسی بهینه و جذاب

تکنیک اول: مخاطب را کنجکاو کنید.

با استفاده از کنجکاوی و ایجاد حس تعلیق در عنوان، می‌توانید کاربر را به کلیک کردن ترغیب کنید. برای این‌ کار باید شکافی بین دانش مخاطب و اطلاعات مقاله ایجاد کنید. اگر قطره‌ای از اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهید، او را تشنه دانستن می‌کنید. با طرح یک سؤال هوشمندانه و یا اشاره به بخشی از مقاله، می‌توانید این حس کنجکاوی را در مخاطبین قلقلک کنید؛ به این نحو کاربر تمایل بیشتری برای کلیک بر روی عنوان شما خواهد داشت.

تکنیک دوم: از کلمات قدرت بهره ببرید.

وقتی صحبت از نوشتن یک عنوان می‌شود، به طور مستقیم با کلمات سروکار دارید. دراین‌بین برخی از کلمات به شکل عمیق‌تری روی نظر کاربران تأثیر می‌گذارند. این کلمات در بین محتوانویس‌ها به کلمات قدرت مشهور هستند. برای مثال از کلماتی مانند رایگان، اولین، آخرین، تخفیف، جامع، لذیذ، کامل و فوق‌العاده می‌توانید به‌عنوان کلمه قدرت استفاده کنید. البته هر نویسنده باید یک سری کلمه قدرت خاص خودش هم داشته باشد؛ کلمه‌هایی که اینجاوآنجا به چشمش خورده و آن‌ها را یادداشت کرده تا در نوشتن تیترهای خود از آن‌ها بهره ببرد.

تکنیک سوم: از اعداد استفاده کنید.

یکی از تکنیک‌های مهم برای ایجاد جذابیت در متن، استفاده از اعداد است. وقتی در یک متن فارسی یا انگلیسی از اعداد ریاضی استفاده می‌کنید، در اصل یک وجه تمایز ایجاد کرده‌اید؛ چیزی شبیه یک ترمز، که چشم کاربر روی آن متوقف می‌شود و توجه او را به خود جلب می‌کند. جلب نظر کاربر در این نقطه، باعث می‌شود عنوان و تیتر شما فرصت بیشتری برای فهمیده‌شدن و شنیده‌شدن داشته باشد.

نکته دیگر در مورد اعداد این است که فهم بهتری از محتوا ارائه می‌دهند و تیتر شما را ساختارمندتر نشان می‌دهند. به عبارت‌ دیگر، باعث می‌شوند مطلب شما مستندتر به نظر برسد و کاربر ناخودآگاه به این نتیجه برسد که اطلاعات این مطلب موثق و کاربردی‌تر از مطالب دیگر است. حالا اگر پارامترهای دیگر یک عنوان خوب را داشته باشید، نتیجه‌اش می‌شود کلیک کردن کاربر روی عنوان شما و خواندن مطلبتان.

تکنیک چهارم: از علائم نگارشی کمک بگیرید.

استفاده از علائم نگارشی به بهبود تیتر نویسی کمک می‌کند.

استفاده از تیترهای چندبخشی خواندن و فهم آن را برای مخاطب راحت‌تر می‌کند. اگر از یک عنوان طولانی استفاده کرده باشید، نفس مخاطب را در خواندن عنوان می‌گیرید و به او اجازه فهم مطلب را نمی‌دهید. برای رفع این مشکل باید تیتر را بشکنید. آن را به دو یا چند بخش تبدیل کنید. حالت جمله‌ای را از آن بگیرید و اجازه دهید مخاطب راحت‌تر مفهوم موردنظر شما را دریابد.

از جمله علائمی که می‌توانید برای شکستن تیتر از آن‌ها بهره ببرید، می‌توان به خط تیره، پرانتز، علامت درصد، خط عمود جداکننده، به‌علاوه، نقطه‌ویرگول و علائم مشابه اشاره کرد.

چند تیتر نمونه؛ بررسی تکنیک‌های گفته شده

حالا که با چهار تکنیک اصلی تیتر نویسی آشنایی دارید، بهتر است به سراغ کسب تجربه و نقد چند تیتر پیشنهادی برویم. با ذکر هر مثال سعی می‌کنیم نکات مثبت و منفی هر تیتر را بررسی کنیم تا بهتر متوجه اهمیت تیتر نویسی شوید.

الف. تخفیف گذاری: 6 اشتباه مهلک + راهکارهای درست

بارزترین نکات مثبت این تیتر، استفاده از علائم نگارشی برای تبدیل‌کردنش به سه بخش است. در بخش اول «تخفیف گذاری»، متوجه پیام عنوان می‌شویم. اینکه قرار است از تخفیف گذاری و مواردی مرتبط با آن صحبت کنیم.

 بخش دوم «6 اشتباه مهلک» دو ویژگی مهم دارد. ویژگی اول، استفاده از عدد برای ایجاد تمایز است که به‌خوبی توجه کاربر را جلب می‌کند. ویژگی دوم، عبارت «اشتباه مهلک» است که نقش یک کلمه قدرت را ایفا می‌کند. پیام این بخش هم مشخص است. ما قرار است با 6 اشتباه مهم در تخفیف گذاری روبرو شویم.

بخش سوم «راهکارهای درست»، در حقیقت مزیت مقاله را شرح می‌دهد. زمانی که شما مشکلی را مطرح می‌کنید، باید راه‌حل پیشنهادی خودتان را هم برایش داشته باشید. ارائه این راه‌حل مزیت مقاله برای کاربر است. مجموع این موارد باعث می‌شود این تیتر، در جلب توجه مخاطب موفق باشد.

ب. تقویم محتوایی چیست؟ 6 قدم تا نوشتن تقویم محتوایی

این تیتر نیز یک تیتر دوبخشی است که در درجه اول، پیام اصلی مقاله را به‌خوبی می‌رساند. ما قرار است از تقویم محتوایی حرف بزنیم؛ از چیستی آن. سپس قرار است با طی‌کردن 6 قدم ساده، تدوین یک تقویم محتوایی را یاد بگیریم.

در بخش ابتدایی، استفاده از سؤال کنجکاوی مخاطب را برمی‌انگیزد. علاوه بر این، مشخص می‌کند جوابی برای این سؤال ذهنی مخاطب در اختیار دارد.

در بخش دوم از عدد برای جلب‌توجه استفاده شده است که تیتر را نسبت به تیترهای مشابه متمایز می‌کند. نکته بعدی هم مزیت مقاله است. این مزیت، یادگیری تدوین تقویم محتوایی فقط در 6 گام است.

ج. آلودگی هوا: 12 توصیه حیاتی برای کاهش خطر

تیتر دوبخشی است و پیام روشنی را به مخاطب می‌رساند. بحث بر سر آلودگی هواست. این نخستین بخش تیتر است.

بخش دوم با عدد شروع می‌شود؛ یک ویژگی خوب برای جلب‌توجه کاربر. «توصیه حیاتی» در این بخش حکم کلمه قدرت را دارد؛ عبارتی که باعث ایجاد کشش در کاربر می‌شود و او را به کلیک کردن روی لینک ترغیب می‌کند. درنهایت مزیت مقاله را می‌توان مشاهده کرد که همان ارائه 12 توصیه برای مقابله با آلودگی هوا و کاهش خطرات آن است.

د: تماشای شفق قطبی در روسیه، تصویری که هرگز آن را فراموش نخواهید کرد!

اگر قصد دارید مقاله‌تان خوانده نشود، از چنین تیتری استفاده کنید! یک تیتر سیزده کلمه‌ای که پیام روشنی هم ندارد. به نظر می‌رسد پیام مقاله تماشای شفق قطبی است. اما مشخص نیست در متن مقاله قرار است برای سفر به روسیه ترغیب شوید؟ قرار است فقط چند تصویر از شفق قطبی روسیه ببینید؟ صحبت از واقعیت مجازی و امکان سفر آنلاین به روسیه است؟ به‌طورکلی قرار است از چه چیزی حرف بزنیم؟

نکته دوم، تلاش برای چندبخشی کردن عنوان است که عملاً ناموفق بوده است. جمله دوم به‌قدری بلند است که نفس مخاطب را می‌گیرد، بدون اینکه پیام یا مزیت خاصی را بیان کند.

ه: 10 راهکار طلایی برای افزایش طول عمر و بهبود زندگی افراد بالای 60 سال!

به این تیتر دقت کنید. استفاده از عدد باعث ایجاد تمایز در عنوان شده است. راهکار طلایی به نظر کلمه قدرت آن است. پیام مقاله هم گویا بهبود زندگی است. همه چیز در ظاهر خوب به نظر می‌رسد؛ اما اگر با چنین عنوانی روبرو شوید، روی آن کلیک می‌کنید؟

استفاده از یک جمله بلند و نامفهوم بودن پیام مقاله، مهم‌ترین ویژگی‌های منفی چنین عنوانی حساب می‌شوند. نکته دیگر این است که عنوان فوق جوابی به دغدغه‌های ذهنی کاربر نمی‌دهد. افزایش طول عمر خواسته کاربران نیست. اما رازهای سلامتی و داشتن یک زندگی سالم، همان چیزی است که ممکن است شما را به این مقاله برگرداند.

نکته بعدی عبارت بالای 60 سال است. شما با همین تک جمله مخاطبان خود را محدود می‌کنید: افراد بالای شصت سال. علاوه بر این، یک پیش‌شرط سنی را هم مطرح می‌کنید و به عبارتی، می‌گویید مطلب فقط برای کسانی است که دلشان طول عمر بیشتری بخواهد و دنبال راهکارهایی برای آن باشند، و روی کیفیت زندگی و سلامتی مانور نمی‌دهید.

جمع‌بندی | تیتر نویسی بهینه و کاربردی

برای تیتر نویسی هر چه بهتر، می‌توانید از متخصصان و کارشناسان حوزه محتوا کمک بگیرید.

عنوان مهم‌ترین بخش هر متن است. یک عنوان خوب می‌تواند کاربران اینترنتی را به مقاله شما هدایت کند و یک عنوان بد باعث فراری دادن کاربران می‌شود. عنوان خوب، عنوانی است که شفاف باشد، هدف متن را بیان کند، مخاطب را ترغیب کند و مزیت‌های متن را شرح دهد. برای نوشتن یک عنوان مناسب و کاربردی، در کنار نکات آموزشی نیاز به تکرار و تمرین نیز دارید. تمرین کنید تا عنوان‌های خوبی بنویسید و بتوانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید. اگر در مورد روش‌های عنوان‌نویسی و اصول آن سؤالی داشتید، می‌توانید در پایین همین متن در بخش نظرات، آن را با ما در میان بگذارید. همچنین برای آموزش‌های بیشتر، می‌توانید سری به دیگر مقاله‌های آموزشی مرکزسایت بزنید.

سؤالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    پشتیبان 24 ساعته پاسخگوی شماست