استراتژی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد؟

توسط مقالات که در

استراتژی محتوا برنامه‌ای است که کسب‌وکارها در آن با استفاده از انواع مختلف محتوا از جمله متن، صوت، تصویر و ویدئو، به اهداف تجاری خود از جمله جذب و حفظ مشتری دست پیدا می‌کنند. یک استراتژی محتوای موفق، مخاطبان هدف را در هر مرحله از قیف فروش جذب می‌کند. در مواردی حتی پس از به انجام رسیدن فرایند خرید نیز آن‌ها را درگیر می‌کند.

استراتژی محتوا به تعیین اهداف بازاریابی و اولویت‌های کسب‌وکار کمک به سزایی می‌کند. این رویکرد، آگاهی از برند را در چشم جامعه هدفِ کسب‌وکار ارتقا می‌دهد و برند شما را حتی پس از خرید یا استفاده مشتریان از محصولات شما نیز، در یاد مشتریانتان ماندگار می‌کند.

استفاده از استراتژی محتوا چه مزیتی دارد؟

استراتژی محتوا این امکان را فراهم می‌کند تا برنامه‌ریزی مناسب برای کار صورت بگیرد و همچنین اطمینان حاصل شود که تمامی تلاش‌ها و اقدامات صورت‌گرفته در زمینه بازاریابی، بر اساس اهداف کسب‌وکار شکل بگیرند.

با داشتن یک استراتژی محتوای مؤثر و مستمر، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هر تلاشی که توسط تیم بازاریابی و تولید محتوای کسب‌وکار صورت می‌گیرد، به نتایجی ملموس و تأثیرگذار ختم خواهد شد. استراتژی محتوا برای موفقیت باید از سه عنصر اصلی برخوردار باشد: تمرکز بر برند، تجربه کاربر و توزیع محتوا.

انواع مختلف استراتژی محتوا

1. هدایت افکار یا رهبری فکری – Thought Leadership

زمانی که می‌خواهید به‌عنوان یک متخصص در صنعت خود شناخته شوید، «رهبری فکری» هدف بازاریابی محتوایی شماست. شاید دلیل انتخاب چنین هدفی این باشد که می‌خواهید پلتفرم خود را رشد دهید، یا کتابی منتشر کنید، و یا مصاحبه‌های بزرگ و مطرح‌شدن در رسانه‌ها را تجربه کنید. شاید هم فقط به این دلیل باشد که می‌خواهید برندتان به یک نام صاحب‌امتیاز و مطرح در حوزه کاریتان تبدیل شود. درهرصورت، باید بدانید که تمرکز اصلی استراتژی رهبری فکری بر دستیابی یا اصطلاحاً ریچ (Reach) است: با هر بخش از کار به چند نفر می‌توانیم دسترسی پیدا کنیم، چند بار کار ما به اشتراک گذاشته می‌شود و چند نفر به آن اشاره می‌کنند.

2. تولید سرنخ یا لید جنرشین – Lead Generation

لید جنریشن،‌استراتژی تولید محتوایی است که بر تولید سرنخ تمرکز دارد. این استراتژی افراد را وادار به شرکت در فهرست ایمیل و منابع موردنیاز کسب‌وکار برای دریافت سرنخ‌هایی می‌کند که منجر به دسترسی کسب‌وکار موردنظر به کاربران می‌شود.

در این استراتژی با استفاده از دو مؤلفه قدرتمند، لید یا سرنخ از افراد دریافت می‌شود. این دو عامل عبارت‌اند از ترافیک، و یک دلیل فریبنده برای مشارکت. این محتوا برخلاف محتوای تولید شده در رهبری فکری، آن‌قدر عمیق یا طولانی نیست. در عوض باید قادر باشد مثل یک ضربه سنگین آپرکات کاربر را با هیجان ناشی از وعده یا اطلاعات مفیدی که قرار است دریافت کند، ناک‌اوت و بی‌دفاع کند. در این پروسه، محتوا باید بتواند کاربر را تشویق کند که اطلاعات تماس خود را برای دریافت اطلاعات و البته هیجان بیشتر، با شما به اشتراک بگذارد.

3. بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو یا سئو – SEO

سومین مورد، استراتژی شیرین، گسترده و سنگین Search Engine Optimization یا همان SEO  است که مدت‌هاست با ترجمه اشتباه بهینه‌سازی موتور جستجو شناخته شده است. ترجمه و مفهوم صحیح این عبارت، «بهینه‌سازی برای موتور جستجو» است. این استراتژی در تقابل با لید جنرشین (Lead Generation) است. در این استراتژی، به‌جای دنبال‌کردن کاربران و مشتری‌ها و دریافت اطلاعات تماس و دسترسی از آن‌ها، باید کاری کنیم که آن‌ها به سراغ ما بیایند.

باوجوداینکه در این استراتژی رتبه و رنک دریافتی توسط موتور جستجو بسیار مهم است، اما در وهله اول باید کیفیت مطالب نوشته شده در حدی بالا باشد که کاربران را برای خواندن محتوای تولید شده در بلاگ و صفحات سایت‌ها نگه دارد و تا جای ممکن آن‌ها برای خواندن مطالب دیگر مشتاق کند. همچنین باید در نظر داشت که محتوای تولید شده در چنین استراتژی محتوایی باید به‌خوبی مؤلفه‌ها و فاکتورهای سئو را داشته باشد و نویسنده، آن‌ها را رعایت کرده باشد.

استراتژی محتوای موفق چطور پدید می‌آید؟

یک استراتژی محتوای موفق، با تعریف اهداف بازاریابی آغاز می‌شود. اهداف همیشه باید معیارها و مؤلفه‌های S.M.A.R.T را برآورده کنند. یعنی باید خاص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل دستیابی، واقع‌بینانه، مرتبط و قابل‌اجرا در بازه زمانی مشخص باشند. تنها در این صورت می‌توان گروه‌های هدف برای انتشار محتوا و اقدامات مربوطه برای تدوین استراتژی محتوا را به‌درستی تعریف کرد.

استراتژی محتوا چگونه تدوین می‌شود؟

جواب این سؤال، از دل پاسخ‌هایی بیرون می‌آید که به سؤال‌های زیر می‌دهید. پاسخ این سؤال‌ها نشان می‌دهد که استراتژی محتوایتان باید بر اساس چه مواردی شکل بگیرد.

1. چه کسی محتوای شما را می‌خواند؟

قبل از هر چیزی، باید از خود بپرسید مخاطب هدف محتوای شما چه کسانی هستند و برای چند دسته از مخاطبین، تولید محتوا را انجام می‌دهید؟

همان‌طور که کسب‌وکار شما ممکن است بیش از یک نوع مشتری داشته باشد، استراتژی محتوای شما نیز می‌تواند بیش از یک نوع کاربر و خواننده را پشتیبانی کند. توجه داشته باشید که استفاده از انواع محتوا و کانال‌های انتشار محتوا، به شما کمک می‌کند محتوایی را ارائه دهید که به‌درستی برای هر شخص کاربردی باشد.

2. با استفاده از محتوا دقیقاً چه مشکلی را برای جامعه مخاطب خود حل می‌کنید؟

در حالت ایدئال، محصول یا خدمات شما مشکلی را حل می‌کند که می‌دانید مخاطبان شما با آن مشکل درگیر هستند. به همین ترتیب، محتوای شما با شناسایی و رسیدگی به این مسئله، چالش یا مشکل موردنظر، مخاطبانتان را در مسیر حل این مشکل هدایت کرده و آموزه‌هایی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

یک استراتژی محتوای سالم، منجر به هدایت و پشتیبانی از افراد حاضر در دو سمت محصول یا خدمات شما می‌شود: ازیک‌طرف، کسانی که هنوز در حال کشف چالش‌های اصلی خود هستند را هدایت می‌کند، و از طرف دیگر، کسانی که از قبل برای غلبه بر چالش‌های خود از محصولات و خدمات شما استفاده کرده‌اند را پشتیبانی خواهد کرد.

محتوای شما راه‌حل‌هایی را که ارائه می‌کنید تقویت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا اعتبار خود را نزد جامعه مخاطبان بسازید.

3. عامل اصلی منحصربه‌فرد (یونیک) شدن برای شما چیست؟

فراموش نکنید که رقبای شما احتمالاً محصول یا خدماتی مشابه شما دارند. در نتیجه، مشتریان بالقوه شما باید بدانند که چه چیزی محصول شما را بهتر از محصول رقبا می‌کند و یا چرا محصول و خدمات شما با دیگران متفاوت است. برای مثال، اصلی‌ترین مزیت رقابتی شما می‌تواند این باشد که شرکت شما سال‌ها پیش تأسیس شده و شما تجربه بیشتری در این صنعت دارید. یا شاید صدای برند منحصربه‌فردی دارید که شما را از رقبای خود متمایز می‌کند. برای اثبات این‌که چرا محصولات و خدمات شما ارزش خرید و امتحان کردن را دارند، باید ثابت کنید که چرا ارزش شنیده‌شدن را دارید. هنگامی که پاسخ این سؤال را پیدا کردید، آن را به‌عنوان پیام و مفهوم در محتوای خود منتقل کنید.

4. روی چه قالب‌های محتوایی باید متمرکز شوید؟

برای پاسخ به این سؤال، باید مخاطبان خود را در جایی که هستند ملاقات کنید. منظور پلتفرم‌ها ارتباطی و منابع اطلاعاتی‌ای است که مخاطبانتان برای دریافت اطلاعات جدید استفاده می‌کنند. برای مثال، ممکن است وسوسه شده باشید که یک پادکست مرتبط با کسب‌وکارتان راه‌اندازی کنید. اما پیش از آن، باید مطمئن شوید که آیا اصلاً مخاطبان و مشتریانتان اهل گوش‌کردن به پادکست هستند؟ شاید متوجه شوید بخش اعظم آن‌ها از مشاهده ویدئو بیشتر لذت می‌برند و در صورت مشاهده ویدئو، با برند شما تعامل بیشتری دارند. در این صورت، بهتر است به‌جای پادکست، روی ساخت و تدوین ویدئوهای مختلف سرمایه‌گذاری کنید.

پس بهتر است قبل از تدوین استراتژی محتوایی، فرمت محتوای موردعلاقه و پر‌استفاده کاربران را شناسایی کنید. در غیر این صورت، ممکن است وقت خود را برای تولید محتوایی تلف کنید که یا به مخاطب شما نرسد یا توجه آن‌ها را جلب نکند.

هنگامی که بهترین فرمت‌ ارائه مطالب را شناسایی کردید، بودجه‌ای برای ارزیابی منابعی که می‌توانید استراتژی محتوا را روی آن پیاده‌سازی کنید، تخصیص دهید.

5. محتوا در چه کانال‌هایی منتشر شود؟

همان‌طور که می‌توانید محتوا را در قالب‌های مختلفی ایجاد کنید، کانال‌های مختلفی نیز برای انتشار این محتوا در اختیار خواهید داشت. از وب‌سایت خود گرفته تا رسانه‌های اجتماعی.

این نیز نشان‌دهنده محل حضور مخاطبان شما خواهد بود. اگر مخاطبان شما محتوای ویدئویی طولانی را ترجیح می‌دهند، می‌توانید محتوای خود را در YouTube منتشر کنید. اگر مخاطب جوان‌تری دارید که محتوای سریع را دوست دارد، می‌توانید TikTok و Instagram را انتخاب کنید.

در مطالب بعدی، به‌تفصیل در مورد استراتژی محتوای رسانه‌های اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

6. چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت کنید؟

فهمیدن اینکه چگونه انواع محتوای خود را ایجاد و منتشر می‌کنید، می‌تواند یک کار دلهره‌آور باشد. قبل از اجرا، مهم است که مشخص کنید چه کسی، چه چیزی را خلق می‌کند. جایی که قرار است منتشر شود کجاست، و چه زمانی در حالت انتشار کامل و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

در یک تیم کوچک، این ممکن است تا حدودی آسان باشد؛ زیرا ممکن است شما تنها تصمیم‌گیرنده جمع باشید. اما همان‌طور که شرکت شما رشد می‌کند، ممکن است لازم باشد با چندین تیم محتوا همکاری کنید تا یک فرایند مؤثر و کاربردی را کشف کنید.

استراتژی‌های محتوای امروزی، با مدیریت موضوع محتوا، از به‌هم‌ریختگی جلوگیری می‌کند. هنگام برنامه‌ریزی و تدوین یک تقویم محتوا با محوریت موضوعات، به‌راحتی می‌توانید پیام یک کسب‌وکار و شرکت را منتقل کنید و در نهایت، به‌مرورزمان، کسب‌وکار موردنظر را به‌عنوان یک مرجع در بازار معرفی کنید.

ارائه خدمات استراتژی محتوا در مرکزسایت

یکی از بهترین شیوه‌های برخورداری از استراتژی محتوای سالم و موفق، استفاده از تیم‌های حرفه‌ای تولید محتواست؛ تیمی متشکل از کارشناسان تولید محتوا و استراتژیست‌های حرفه‌ای، که وظایفی مانند یافتن کلمات کلیدی، تدوین استراتژی محتوا، و در ادامه تولید و انتشار محتوا را به عهده بگیرند. اگر به دنبال دریافت چنین خدماتی از یک تیم حرفه‌ای و کاربلد هستید، می‌توانید از کارشناسان مرکزسایت کمک بگیرید. همکاران ما در مرکزسایت، خدمات محتوایی مختلفی اعم از نگارش مطالب، تدوین تقویم محتوایی، تدوین استراتژی محتوایی، ویرایش و بازنویسی، و مواردی ازاین‌دست را به کسب‌وکارهای مختلف ارائه می‌دهند. اگر قصد استفاده از این خدمات و برون‌سپاری تولید محتوای سایت و کسب‌وکار خود را دارید، می‌توانید از بخش تماس با ما، با متخصصین مرکزسایت ارتباط برقرار کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات تماس و پرسش‌های خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

سؤالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    پشتیبان 24 ساعته پاسخگوی شماست