همه چیز درباره قرارداد پشتیبانی سایت

آیا می‌دانید برای توسعه کسب‌وکار خود باید چگونه از وب‌سایت خود نگهداری کنید؟ آیا ضرورت پشتیبانی سایت را می‌دانید؟ همه ما می‌دانیم که در دنیای امروز داشتن یک سایت حرفه‌ای ضروری است که مخصوص شما طراحی شده باشد. طراحی سایت شرکتی به شما کمک می‌‌کند تا به میزان زیادی بتوانید برند خود را به مخاطبان خود معرفی کنید. اما همه‌چیز با طراحی و راه‌اندازی سایت تمام نمی‌شود. بعد از اینکه سایت خود را طراحی کردید، باید برای پشتیبانی مناسب آن نیز وقت و هزینه کافی بگذارید. زیرا سایت باید همیشه به‌روز باشد، خطاهای آن به‌طور مداوم بررسی شوند و سایت به‌صورت بهینه کار خود را ادامه دهد. اگر از سایت پشتیبانی نکنید. ممکن است بعد از مدتی وب‌سایت شما از دست برود و مجبور شوید تا برای برگرداندن آن هزینه بیشتری صرف کنید. نکته مهم این است که برای اینکه از سایت خود نگهداری کنید به تیم پشتیبانی سایت نیاز دارید. شما باید با این تیم‌ها قرارداد ببندید تا بتوانید به‌راحتی وظایف پشتیبانی سایت را به آن‌ها محول کنید. در این مطلب درباره قرارداد پشتیبانی سایت بیشتر صحبت می‌کنیم.

آشنایی با قرارداد پشتیبانی سایت

آشنایی با قرارداد پشتیبانی سایت

باید توجه داشته باشید که پشتیبانی وب سایت از طراحی و راه‌اندازی آن جدا است و شما باید برای هر دو قراردادهای متفاوت و مجزایی داشته باشید. باید بدانید که پشتیبانی سایت نیز مشمول هزینه است. قرارداد پشتیبانی وب سایت یک تفاهم‌نامه و قرارداد بین صاحب کسب‌وکار و تیم پشتیبان است که برای پشتیبانی و نگهداری از سایت  امضا می‌شود. جزئیات این قرارداد با توافق دو طرف پروژه تعیین می‌شود که می‌تواند با سایر تفاهم‌نامه‌ها متفاوت باشد. در واقع تعیین شرایط پشتیبانی را طرفین باید تنظیم و تایید کنند. حقوق و مالکیت معنوی، بازه زمانی پروژه، حفظ امنیت سایت، نحوه پرداخت، قیمت‌گذاری پروژه، نحوه پایان همکاری، میزان اختیار اعضای تیم در طراحی و پشتیبانی در این قرارداد ذکر می‌شود. هرچه جزئیات همکاری بیشتر شرح داده شود، تنش‌ها و موارد اختلاف کاهش پیدا می‌کند.

همان‌طور که می‌‌دانید پشتیبانی از سایت وظایف و اولویت‌های متعددی دارد. برای اینکه روند کار به بهترین شکل انجام شود باید به بازه زمانی مشخص‌شده برای تحویل مراحل مختلف یا انجام اولویت‌های مختلف توجه کنید. این کار جز با یک مدیریت پروژه دقیق و موثر امکان‌پذیر نیست. بنابراین تنظیم قرارداد به هر دو طرف کمک می‌کند تا بتوانند بر اساس بازه‌های زمانی و نحوه انجام کار، پروژه را پیش ببرند. سعی کنید قراردادی که تنظیم می‌:نید انعطاف‌پذیر باشد تا بتوانید شرایط همکاری را به‌مرور زمان بهبود دهید. 

اهمیت قرارداد پشتیبانی سایت

اهمیت قرارداد پشتیبانی سایت

فرقی نمی‌کند که شما صاحب کسب‌وکار هستید یا در تیم پشتیبان فعالیت می‌کنید. در هر حال وجود یک قرارداد واضح و شفاف برای پشتیبانی از وب سایت ضرورت زیادی دارد. اگر شما صاحب کسب‌وکار هستید، این حق را دارید که به‌طور مرتب گزارش پیشرفت کاری، مشکلات و جزئیات کار را دریافت و بررسی کنید. همچنین شما به‌عنوان پشتیبان سایت باید بتوانید به‌ارحتی بر سر شرايط پرداخت مورد نظر توافق کنید. زیرا شما وقت و انرژی خود را برای این پروژه صرف می‌کنید، بنابراین باید خیال شما از شرایط کاری راحت باشد.

اتمام قرارداد ممکن است برای هر دو طرف آن سخت باشد اما باید به این جنبه هم فکر کنید که در صورت قطع همکاری مسائل امنیتی و محرمانگی چطور مدیریت می‌شود. همچنین باید به این فکر کنید که تیم جایگزین سایت چه وظایفی خواهد داشت. بنابراین روند قطع همکاری و فسخ قرارداد را حتما در تفاهم‌نامه ذکر کنید.

مدت‌زمان قرارداد پشتیبانی سایت

مدت‌زمان قرارداد پشتیبانی سایت

بسیاری از افراد که صاحب سایت هستند، اولین سوالی که می‌پرسند این است که تا چه مدت باید قرارداد ببندیم. بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده پشتیبانی وب سایت، قراردادهایی با بازه زمانی حداقل شش‌ماهه را درخواست می‌کنند. قراردادهای کوتاه‌تر، مانند قراردادهای ماه‌به‌ماه، انعطاف‌پذیرتر هستند و مشتریان را راضی نگه می‌دارند و باعث می‌شود تیم پشتیبان راحت‌تر روی جزئیات تمرکز کند. بعضی از افراد نیز با قراردادهای سالانه راحت‌تر هستند تا بتوانند دید بلندمدتی داشته باشند. بهتر است که شما قرارداد را با توجه به نیاز و راحتی خود تنظیم کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا بتوانید در جریان فعالیت تیم قرار بگیرید.

البته پیشنهاد می‌کنیم که در طول قرارداد پروژه به‌طور منظم جلسه‌هایی ترتیب دهید و با یک راه ارتباطی معین که در قرارداد ذکر می‌شود، با تیم پشتیبان سایت جلسه برقرار کنید تا از روند پیشرفت پروژه، مشکلات موجود، نقاط ضعف و قوت موجود، چالش‌های موجود در روابط به‌خوبی آگاه شوید. این کار به مرور بندهای مختلف قرارداد و یادآوری وظایف دو طرف بسیار کمک می‌کند.

موارد مهم در قرارداد پشتیبانی سایت

موارد مهم در قرارداد پشتیبانی سایت

اینکه چه مواردی در قرارداد ذکر می‌شود کاملا به افراد طرف قرارداد بستگی دارد. شما باید با توجه  به اینکه چه انتظاری از مشتری دارید، محتوای قرارداد را تنظیم کنید. همچنین مشتری باید نیازها و خواسته‌های خود را بیان کند. اما به‌طور کلی موارد مشخص و ثابتی هستند که بهتر است در قرارداد پشتیبانی وب سایت ذکر شوند.

  • مشخصات طرفین قرارداد که شامل مشخصات مشتری و تیم یا شخص پشتیبان است. که می‌تواند نشانی و راه‌های ارتباطی با افراد را در بر بگیرد.
  • موضوع قرارداد که معمولا شامل موارد زیر است: به‌روزرسانی سایت، تامین امنیت سایت از حملات، بهینه‌سازی صفحات سایت، بالا‌ نگه‌داشتن سرعت سایت، بهینه کردن سرعت لود تصاویر و صفحات، مدیریت کردن محتوای سایت، رفع خطاهای صفحات مختلف سایت و پشتیبان‌گیری منظم از داده‌های سایت.
  • بازه زمانی قرارداد که تاریخ شروع و پایان پروژه را باید مشخص کند.
  • مبلغ قرارداد که شامل هزینه پرداختی به اعضای تیم یا شخص پشتیبان است.
  • نحوه پرداخت هزینه‌‌ها باید به‌طور دقیق مشخص شود.
  • تعهدات دو طرف: هم مشتری و هم پشتیبان باید به مفاد قرارداد متعهد باشند. کارفرما به فراهم کردن دسترسی‌ها و امکانات لازم برای پشتیبان و تیم پشتیبان برای انجام وظایف خود در بازه زمانی مشخص‌شده باید تعهد داشته باشند. همچنین حفظ حقوق و مالکیت معنوی باید برای مشتری باقی بماند. 
  • روش‌های ارتباطی که در این بخش باید نحوه ارتباط‌های رسمی و غیررسمی تیم پشتیبانی با مشتری ذکر شود تا هر دو طرف در نوع ارتباطات، پلتفرم و پروتکل‌های ارتباطی به توافق برسند.
  • جزئیات پروژه بر اساس نظرات و نیازهای دو طرف مشخص می‌شود که باید توافق بر سر آن انجام شود.
  • فسخ قرارداد باید با دقت در این تفاهم‌نامه ذکر شود. شرایط فسخ قرارداد برای طرفین به دلیل عدم تعهد به بندهای مختلف قرارداد، عدم اجرای فرایندهای پروژه و به دلایل نقض اخلاق تجاری انجام می‌شود. 
  • امضای طرفین: هر دو طرف باید امضای خود را به همراه اثر انگشت در آخر قرارداد ثبت کنند. 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین شرکت طراحی سایت تهران

سخن پایانی

قرارداد پشتیبانی سایت

پشتیبانی از وب سایت یک کار زمان‌بر، طولانی‌مدت و نیازمند انرژی است که برای هر کسب‌وکار و برندی ضروری است. سایت باید همیشه سریع، پاسخ‌گو، منعطف، بهینه و امن باشد تا بتوانید با خیال راحت خدمات و محصولات خود را ارائه دهید. در غیر این‌صورت باید انتظار داشته باشید که ترافیک سایت شما کاهش پیدا کند و کسب‌وکار شما با زیان مواجه شود. پیشنهاد می‌کنیم برای پشتیبانی از سایت خود با یک تیم متخصص همکاری کنید. زیرا پشتیبانی وب سایت به تخصص‌های مختلف در بخش‌های مختلف نیاز دارد. بنابراین همکاری با تیم منطقی‌تر به نظر می‌رسد. مرکزسایت از یک تیم متخصص پشتیبانی سایت بهره می‌‌برد که می‌توانند با کیفیت بالا، سرعت مناسب و مطابق با خواست مشتری پشتیبانی وبسایت را انجام دهند. برای اطلاع از قیمت پشتیبانی سایت می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. در این مطلب سعی کردیم به‌طور کامل نحوه قرارداد پشتیبانی سایت را بررسی کنیم. به نظر شما چه موارد دیگری باید در قرارداد ذکر شوند؟ شما با یک تیم پشتیبان همکاری می‌کنید یا فرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

4.8 / 5. تعداد رای دهندگان: 5

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call