طراحی سایت با Django

آیا تابه‌حال به داشتن یک سایت قدرتمند و حرفه‌ای فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید یک وب‌سایت باکیفیت چه تاثیری روی رشد برند شما خواهد گذاشت؟ فرقی نمی‌کند که کسب‌وکار شما در چه زمینه‌ای باشد، برای اینکه مخاطبان خود را گسترش دهید و برند خود را به افراد بیشتری معرفی کنید، باید یک سایت حرفه‌ای داشته باشید. بسیاری از برندها از یک وب‌سایت بهره می‌برند اما نوع طراحی و پشتیبانی آن کیفیت بالایی ندارد. به همین دلیل مخاطب رغبت زیادی برای ماندن در سایت و بررسی خدمات آن ندارد. Django به شما امکان می‌دهد تا بتوانید یک سایت حرفه‌ای و مطابق با نیازهای خود داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با طراحی سایت با Django همراه ما باشید.

آشنایی با جنگو

آشنایی با جنگو

Django یک فریم‌ورک وب سطح بالا در زبان پایتون است که امکان توسعه سریع وب‌سایت‌های امن و قابل نگهداری را فراهم می‌کند. به دلیل اینکه توسعه‌دهندگان باتجربه جنگو را ساخته‌اند، بسیاری از مشکلات توسعه وب را نخواهد داشت. بنابراین می‌توانید به‌راحتی و بدون وجود مشکلات بسیار، روی نوشتن برنامه خود تمرکز کنید. Django رایگان و منبع باز (اپن سورس) است و از یک جامعه پررونق و فعال، اسناد و کتابخانه‌‌های عالی و گزینه‌های متنوع برای پشتیبانی رایگان و پولی بهره می‌برد.

یک تیم وب که مسئول ایجاد و نگهداری وب‌سایت‌های روزنامه‌ها بودند، ابتدا بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ جنگو را توسعه داد. پس از ایجاد تعدادی سایت، این تیم شروع به فاکتورسازی و استفاده مجدد از بسیاری از کدهای رایج و الگوهای طراحی کرد. این کدها به یک چارچوب توسعه وب عمومی تبدیل شدند که در جولای ۲۰۰۵ به‌عنوان پروژه “Django” منبع باز شد.

جنگو از اولین نسخه خود تا به امروز به رشد و پیشرفت خود ادامه داده است. هر نسخه قابلیت‌ها و رفع اشکال‌های جدیدی را اضافه کرده است، از پشتیبانی از انواع جدید پایگاه‌های داده، موتورهای قالب و حافظه پنهان، تا اضافه شدن توابع و کلاس‌های عمومی. جنگو اکنون یک پروژه منبع باز مشارکتی و پررونق است که هزاران کاربر و مشارکت‌کننده دارد. Django به یک فریم‌ورک همه‌کاره تبدیل شده است که قادر به توسعه هر نوع وب‌سایتی است.

مزایای طراحی سایت با Django 

مزایای طراحی سایت با Django 

۱. سازگار با نسخه‌های قدیمی

جنگو امکان کار با نسخه‌های قدیمی خود را ارائه می‌دهد و از فرمت‌ها و ویژگی‌های قدیمی آن استفاده می‌کند. علاوه بر این، دارای یک راهنمای قابل درک است که شما را در تمام اطلاعاتی که ممکن است لازم باشد راهنمایی می‌کند. هرچیزی که در مورد تغییرات و روندهای چارچوب جنگو لازم است بدانید، در این راهنما ذکر شده است.

۲. پشتیبانی جامعه متخصص

جنگو از حمایت یک جامعه بزرگ و بسیار حرفه‌ای از توسعه‌دهندگان برخوردار است که دانش درونی از جنگو دارند و همیشه آماده کمک هستند. داشتن یک جامعه بزرگ مزایای خاص خود را دارد. این کار یافتن پاسخ برای مشکلات را بسیار آسان‌تر می‌کند، زیرا به احتمال زیاد مشکلی که اکنون با آن مواجه شده‌اید برای شخص دیگری نیز رخ داده است. اکنون احتمالا پاسخی برای آن در یکی از انجمن‌ها وجود داشته باشد. انجمن‌ها در پاسخ به مشکلات و رفع اشکالات توسعه‌دهندگان همکار بسیار سریع هستند.

۳. وجود DevOps سازگار

DevOps ترکیبی از ابزارها و شیوه‌هایی است که توانایی سازمان را برای ارائه خدمات و برنامه‌های کاربردی با سرعت بالا افزایش می‌دهد. این واسط سریع‌تر از سازمان‌هایی است که از فرآیندهای توسعه نرم‌افزار مرسوم و مدیریت زیرساخت استفاده می‌کنند. گنجاندن DevOps در جنگو عالی است، زیرا با پشتیبانی عملیاتی پیشرفته، مشکلات را سریع‌تر برطرف می‌کند.

۴. پیروی از DRY و KISS

جنگو از اصل “KISS” پیروی می کند که به‌معنی «کوتاه و ساده نگهش دارید» است. این اصل در جنگو، به این معنی است که کد باید مختصر و به‌راحتی قابل درک باشد. همچنین متدها نباید بیش از ۵۰تا ۶۰ خط باشد. به طور مشابه، “DRY” به‌معنی «تکرار خودت نباش» است و به این معنی است که الگوهای نرم‌افزاری را که اغلب رخ می‌دهند، می‌توان با انتزاع‌ها جایگزین کرد. به این ترتیب می توان از مسائل مربوط به کد و همچنین تکرار جلوگیری کرد. علاوه بر این، استفاده مجدد از کد فرآیند توسعه را ساده می‌کند و در نتیجه زمان کلی تولید را کاهش می‌دهد.

۵. زیر ساخت کامل

مزایای طراحی سایت با Django 

جنگو مستقل و به‌تنهایی یک مجموعه کامل است. یعنی نیازی به راه حل خارجی دیگری ندارد. این ویژگی به جنگو امکان می‌دهد تا از پایگاه‌های داده مختلف استفاده کند و آن‌ها را بر اساس خود تغییر دهد.

۶. امن و به روز

جنگو به طور مداوم در استانداردهای بالا نگه داشته می‌شود و از جدیدترین الگوهای توسعه و امنیت سایت پیروی می‌کند. حفظ امنیت در لیست کارهایی که باید انجام دهید، مهم‌ترین است. بنابراین جنگو معمولا با اصلاحات امنیتی به‌روزرسانی می‌شود. صرف نظر از اینکه آیا از نسخه قدیمی‌تر سیستم استفاده می‌کنید، امنیت آن به اندازه نسخه جدید مناسب است. جای تعجب نیست زیرا جنگو دارای یک نوع LTS یا پشتیبانی بلندمدت است.

۷. عملکرد ساده

مستندات، داکیومنت‌ها و کتابخانه‌های جنگو عالی است که استفاده از آن را ساده‌تر می‌کنند. یکی از مزایای جنگو این است که اصول و روند اصلی را پوشش می‌دهد، بنابراین با خیال راحت می‌توانید روی جزئیات پروژه خود تمرکز کنید.

۸. مناسب هر نوع پروژه

جنگو برای انواع پروژه‌ها صرف‌نظر از اندازه آن‌ها مناسب است. طراحی سایت با Django می‌تواند یک برنامه رسانه اجتماعی با ترافیک بسیار زیاد و حجم بالای داده باشد. همچنین می‌تواند یک برنامه وب ساده برای مدیریت دفترچه‌های گزارش باشد. این فریم ورک می‌تواند هرچیزی را بسازد زیرا تمام چیزهای مورد نیاز برای ساخت هر نوع برنامه را دارد. علاوه بر این، جنگو با اکثر پایگاه‌های داده سازگار است. بنابراین می‌توانیم بگوییم که Django یک فریم‌ورک همه‌کاره است.

۹. سرعت بسیار بالا

جانگو به‌طرز عجیبی سریع است. این فریم‌ورک ساخته شده است تا برنامه‌ها را در یک چشم‌به‌هم‌زدن از تخیل به واقعیت منتقل کند. برنامه‌های جنگو هم مقرون‌به‌صرفه و هم کارآمد هستند. بنابراین، برای توسعه‌دهندگانی که زمان محدود و حجم کاری بالایی دارند بسیار مفید است.

۱۰. ویژگی‌ها و ابزارهای اضافی مفید

جنگو تمام ویژگی‌هایی را دارد که برای ساختن یک برنامه وب از ابتدا لازم است. نیازی به صرف ساعت‌ها برای تشکیل یک فریم نیست، زیرا همه چیز از قبل در این فریم‌ورک وجود دارد. همچنین دارای ابزارهایی برای کمک به استفاده عملی از فناوری‌های پیشگام مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و یادگیری ماشین است.

۱۱. کار روی پایتون

همان‌طور که قبلا گفتیم، جنگو یک چارچوب وب است که به زبان پایتون نوشته شده است. در نتیجه، سادگی استفاده از ساختار نحوی پایتون را به همراه دارد و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های کاربردی وب معنی‌دار و قابل اجرا را بدون زحمت بسازند. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان به راحتی می‌توانند زمان توسعه مورد نیاز برای ساخت این برنامه‌های وب را کاهش دهند.

جنگو چه معایبی دارد؟

تمام فریم‌ورک‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی در سراسر دنیا در کنار مزایای بسیار، معایبی نیز دارند. اگر قصد طراحی سایت با Django را دارید باید بدانید که جنگو برای ساخت سریع پروژه‌های بزرگ طراحی شده است و مناسب پروژه‌‌های کوچک نیست. جنگو قادر به رسیدگی هم‌زمان به چندین درخواست نیست که این موضوع هنگام نوشتن کدها محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند. یادگیری جنگو کمی دشوار است و از طرفی برای کار کردن با آن باید با اصول و پایه برنامه‌نویسی آشنا باشید. طراحی سایت با Django بر برنامه‌نویسی کدمحور متمرکز است و جنگو را می‌توان یک فریم‌ورک یکپارچه دانست که ممکن است بعضی از برنامه‌نوبسان را محدود کند.

چه سایت‌هایی با Django طراحی شده‌اند؟

چه سایت‌هایی با Django طراحی شده‌اند؟

این فریم‌ورک را می‌توان یک فریم‌ورک محبوب برای طراحی سایت سمت سرور دانست. سایت‌های بزرگ بسیاری نیز از آن استفاده می‌کنند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • موزیلا (Mozilla)
  • نشنال جئوگرافیک (National Geographic)
  • اینستاگرام (Instagram)
  • پینترست (Pinterest)
  • یوتیوب (YouTube)
  • نتفلیکس (Netflix)
  • اسپاتیفای (Spotify)

این مطلب را هم بخوانید: طراحی سایت با Laravel

سخن آخر

طراحی سایت با جنگو

همان‌طور که گفتیم، طراحی سایت با جنگو مزایای بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. شما می‌توانید از ابزارها، سرعت بالا و انعطاف‌پذیری آن بهره ببرید. Django را می‌توان همه‌فن‌حریف دانست که به شما در مسیر ساخت برنامه‌های وب کمک می‌کند. همچنین با کمک این فریم‌ورک می‌توانید به نیازهای ترافیک گسترده پاسخ دهید. طراحی سایت با Django باعث می‌شود که شما با توجه به نیاز خود بتوانید از ابزارها و امکانات آن استفاده کنید. هرچه پروژه شما بزرگ‌تر باشد، استفاده از جنگو برای آن منطقی‌تر خواهد بود. در این مطلب سعی کردیم مزایای طراحی سایت با Django را بررسی کنیم. شما کدام زبان و فریم‌ورک را ترجیح می‌دهید؟ آیا تابه‌حال تجربه طراحی سایت با جنگو را داشته‌اید؟ نظرات و تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

سوالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call