گوگل آنالیتیکس چیست و چرا باید سایت را به آن متصل کرد؟

توسط مقالات که در

آیا تا به حال به اهمیت تجزیه و‌ تحلیل اطلاعات و آمار کسب‌وکار خود فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید آگاهی از روند پیشرفت برند و نقاط ضعف چقدر در بهبود شرایط کسب‌وکار شما موثر است؟ اگر یک کسب‌وکار آنلاین دارید، باید رفتار کاربر و موتور جستجو را زیر نظر بگیرید تا بتوانید استراتژی‌های خود را دقیق‌تر تدوین کنید. ابزارهای مختلفی وجود دارند که در این مسیر به شما کمک می‌کنند. یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که باید از آن بهره ببرید گوگل آنالیتیکس است. شما می‌توانید از این ابزار برای آنالیز و تجزیه وتحلیل مسیر خود بهره ببرید. البته پیشنهاد می‌کنیم این کار را با کمک یک کارشناس سئو انجام دهید. اگر می‌خواهید بدانید که گوگل آنالیتیکس چیست و چه مزایایی دارد، با ما همراه باشید.

آشنایی با گوگل آنالیتیکس

آشنایی با گوگل آنالیتیکس

در قدم اول برای کار کردن با این ابزار ابتدا باید بدانید که گوگل آنالیتیکس چیست. گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یک سرویس تجزیه و تحلیل وب است که آمار و آنالیز اولیه را برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) و اهداف بازاریابی ارائه می‌دهد. این سرویس بخشی از پلتفرم بازاریابی گوگل است و برای هر کسی که حساب کاربری گوگل داشته باشد، به‌صورت رایگان در دسترس است.

ابزار گوگل آنالیتیکس برای ردیابی عملکرد وب‌سایت و تحلیل رفتار بازدیدکنندگان استفاده می‌شود. این ابزار می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا منبع اصلی ترافیک کاربر را تعیین کنند. وب‌سایت‌های فروشگاهی معمولا از این ابزار برای به‌دست‌آوردن و تجزیه و تحلیل رفتار مشتری بهره می‌برند. که نتایج آن‌ها می‌توانند برای بهبود کمپین‌های بازاریابی، افزایش ترافیک وب‌سایت و حفظ بهتر بازدیدکنندگان استفاده شود.

گوگل آنالیتیکس ۴

ورژن Google Analytics 4 یا GA4 جدیدترین نسخه این سرویس است که در اکتبر ساب ۲۰۲۰ منتشر شد. GA4 تا حدودی بازنگری نسخه‌های قبلی گوگل آنالیتیکس است. این ورژن یک رابط کاربری کاملا جدید را ارائه می‌کند و برای دقت بهتر در داده‌ها، از اتکا به کوکی‌ها به سمت استفاده از یادگیری ماشین حرکت می‌کند. ویژگی هایی که در Google Analytics 4 جدید هستند عبارت‌اند از:

 • ابزارهای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی (AI)
 • ادغام عمیق‌تر با تبلیغات گوگل
 • گزارش مشتری‌محور که حول داده‌های چرخه عمر طراحی شده است.
 • ویژگی های اضافی ردیابی بدون کد که می ‌واند داده‌ها را با تاخیر کمتر ارائه دهد.
 • بهبود ویژگی‌های کنترل داده برای انطباق با مقررات و مدیریت داده‌ها.

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می‌کند؟

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می‌کند؟

حالا که فهمیدید گوگل آنالیتیکس چیست باید با نحوه کار آن آشنا شوید. این ابزار، داده‌ها را از هر بازدیدکننده سایت جمع‌آوری می‌کند. برای سنجش وضعیت یک وب‌سایت ابتدا باید یک حساب گوگل آنالیتیکس ایجاد کنید. سپس یک قطعه کد جاوا اسکریپت را برای سنجش هر صفحه وارد صفحه کد آن کنید. هر بار کا کاربر از یک صفحه وب بازدید می‌کند، این کد اطلاعات لازم درباره نحوه تعامل کاربر با آن صفحه را جمع‌آوری می‌کند.

گوگل آنالیتیکس می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند تعداد کاربران، نرخ پرش، میانگین مدت ماندن در صفحه، کانال‌‌های ورودی به صفحه، بازدید از صفحه و موارد دیگر اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهد. البته باید توجه داشته باشید که عملکرد تگ صفحه به سیستم کوکی‌ها متکی است. بنابراین اگر کاربری آن‌ها را غیرفعال کرده باشد، گوگل آنالیتیکس نمی‌تواند داده‌هایی از این کاربر جمع‌آوری کند. 

زمانی که این کد داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند، اطلاعات را بسته‌بندی می‌کند و به گوگل آنالیتیکس می‌فرستد تا در گزارش‌ها پردازش شوند. وقتی گوگل آنالیتیکس داده ها را پردازش می‌کند، داده ها را بر اساس معیارهای خاصی مانند موبایل یا دسکتاپ بودن دستگاه کاربر یا مرورگری که استفاده می کند، جمع آوری و سازماندهی می کند.

ابزار گوگل آنالیتیکس چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

ابزار گوگل آنالیتیکس چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

این ابزار دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند به شما کمک کند تا روندها و الگوهای نحوه تعامل بازدیدکنندگان با وب‌سایت خود را شناسایی کنید. گوگل آنالیتیکس ویژگی‌هایی دارد که برای کار کردن با این ابزار بهتر است آن‌ها را بشناسید.

 • برخورداری از ابزارهای جمع‌آوری و نظارت بر داده، داشبورد یا پنل کاربری، انواع نمودار تغییرات داده‌‌ها در طول زمان
 • فیلتر کردن داده‌ها و تجزیه و تحلیل قیف مخاطب
 • رابط کاربری برنامه‌های کاربردی (API) جمع‌آوری داده‌ها
 • تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده، هوشمند و تشخیص‌دهنده ناهنجاری‌ها
 • دسته‌بندی داده‌ها برای آنالیز زیرمجموعه‌هایی مانند نرخ تبدیل
 • گزارش‌های شخصی‌سازی ‌شده و سفارشی برای تبلیغات، مشاهده رفتار مخاطب و نرخ تبدیل
 • اشتراک‌گذاری و ارتباط ایمیلی
 • قابلیت ادغام با دیگر محصولات گوگل مانند گوگل ادز و گوگل سرچ کنسول

اگر می‌خواهید درباره سرچ کنسول بیشتر بدانید به «سرچ کنسول چیست؟» نگاهی بیندازید. 

گوگل آنالیتیکس چه مزایایی دارد؟

گوگل آنالیتیکس چه مزایایی دارد؟

۱. این ابزار یکی از قدرتمندترین و کامل‌ترین ابزارهای سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو به شمار می‌رود.

۲. گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان است که همه افراد می‌توانند از مزایا و خدمات آن بهره ببرند. بنابراین می‌توانید به میزان زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

۳. بهره بردن از ویژگی‌های گوگل آنالیتیکس برای همه افراد امکان‌پذیر است، حتی اگر یک فرد مبتدی باشید. اما یادتان باشد که برای تجزیه و تحلیل نتایج و اجرای استراتژی مناسب، به کمک یک کارشناس سئو نیاز دارید.

۴. این ابزار کار جمع‌آوری داده‌ها را به‌طور خودکار انجام می‌دهد و فقط شما کافی است که یک کد را در سایت خود کپی کنید. دیگر نیازی به هیچ اقدامی از سمت شما نخواهد بود.

۵. این ابزار معیارهای متنوع و ابعاد قابل تنظیمی را ارائه می‌دهد که با کمک این پلتفرم می‌توانید دید کاملی از رفتار کاربران و وضعیت وب‌سایت داشته باشید.

۶. این سرویس دارای ابزارهای متنوعی برای جمع‌آوری داده‌ها، نظارت، گزارش، آنالیز و پیش‌بینی به شما ارائه می‌دهد.

۷. در داشبورد این ابزار می‌توانید پروفایل چندین وب‌سایت را ذخیره کنید. 

۸. امکان مشاهده جزئیات دسته‌های پیش‌فرض یا اعمال فیلترهای سفارشی برای هر سایت فراهم شده است. 

۹. دسته‌بندی‌های موجود در این ابزار شامل نمای کلی محتوا، کلمات کلیدی، سایت‌های لینک‌دهنده، نمای کلی بازدیدکنندگان، پوشش نقشه و نمای کلی منابع ترافیک سایت است.

معیارهای گوگل آنالیتیکس چیست؟

معیارهای گوگل آنالیتیکس چیست؟

متریک یا معیار، یک استاندارد معین برای اندازه‌گیری کمی است. گوگل آنالیتیکس به شما امکان می‌دهد تا ۲۰۰ متریک مختلف را برای سنجش عملکرد وب‌سایت خود زیر نظر بگیرید. مهم‌ترین معیارها را در ادامه معرفی می‌کنیم.

 • کاربران (Users): کاربر یک بازدیدکننده منحصربه‌فرد یا جدید برای یک وب‌سایت است.
 • نرخ پرش (Bounce rate): درصد بازدیدکنندگانی را نشان می‌دهد که فقط یک صفحه را مشاهده کرده‌اند. بنابراین تنها یک درخواست به گوگل آنالیتیکس رسیده است.
 • نشست‌ها (Sessions): مجموعه‌ای از تعامل‌ها و کارهایی است که یک کاربر در یک بازه زمانی معین (مثلا ۳۰ دقیقه‌ای) در سایت شما انجام می‌دهد.
 • میانگین مدت‌زمان هر نشست (Average session duration): این معیار نشان می‌دهد که هر بازدیدکننده به‌طور متوسط چقدر در سایت شما می‌ماند.
 • درصد نشست‌های جدید (Percentage of new sessions): این معیار درصد بازدید از وب‌سایت را نشان می‌دهد که برای اولین بار اتفاق می‌افتد.
 • صفحات در هر نشست (Pages per session): این معیار نشان‌دهنده این است که کاربر در هر نشست به‌طور میانگین چند صفحه از وب‌سایت را مشاهده کرده است.
 • تکمیل اهداف (Goal completions): تعداد دفعاتی را نشان می‌دهد که بازدیدکنندگان یک اقدام مشخص و مطلوب را انجام می‌دهند. این عدد به‌عنوان نرخ تبدیل نیز شناخته می‌شود.
 • بازدید از صفحه (Page views): این پارامتر تعداد کل صفحات مشاهده‌شده را به شما نشان می‌دهد.

ابعاد یا دایمنشن در گوگل آنالیتیکس چیست؟

گزارش‌های گوگل آنالیتیکس از متریک‌ها و دایمنشن‌ها تشکیل شده است که درک تفاوت بین آن‌ها برای تفسیر مناسب گزارش‌ها بسیار حیاتی است. برخلاف متریک‌ها که داده‌ها را کمی‌سازی می‌کردند، دایمنشن یا ابعاد (Dimensions) برچسب‌های کیفی هستند که برای توصیف و سازمان‌دهی داده‌ها استفاده می‌شوند. دایمنشن نیز مانند متریک‌ها قابلیت سفارشی‌سازی دارند. اما نمونه‌های رایج آن‌‌ها عبارت‌اند از:

 • زبان
 • نوع مرورگر
 • شهر و کشور
 • مدل دستگاه‌ها
 • گروه سنی کاربران

داده‌های جذب کاربر با داده‌‌های رفتار کاربر چه تفاوتی دارد؟

داده‌های جذب کاربر با داده‌‌های رفتار کاربر چه تفاوتی دارد؟

همان‌طور که اشاره شد گوگل آنالیتیکس می تواند انواع مختلفی از داده‌ها را برای اهداف مختلف بازاریابی در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد.

داده‌های جذب کاربر

این داده‌ها اطلاعات کاملی درباره نحوه ورود مشتریان به وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهد. مشتریان ممکن است از کانال‌های مختلفی مانند نتایج موتور جستجوی ارگانیک، گوگل ادز و جستجوی پولی، لینک‌های شبکه‌های اجتماعی، لینک‌های تبلیغی در سایت‌های دیگر و تایپ‌کردن آدرس یا URL وارد سایت شوند. درک داده‌های جذب کاربر برای افزایش ترافیک وب‌سایت بسیار ضروری است.

داده‌های رفتار کاربر

این داده‌ها به ما نشان می‌دهند که مشتریان در وب‌سایت ما چه می‌کنند و چگونه با سایت ارتباط برقرار می‌کنند. گوگل آنالیتیکس موارد مختلفی را درباره رفتار کاربران در سایت در اختیار ما قرار می‌‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • مدت‌زمانی که کاربران در هر صفحه می‌گذرانند.
 • تعداد صفحاتی که بازدید می‌کنند.
 • آیا با ویدیوها و طرح‌های گرافیکی سایت در ارتباط هستند یا خیر.

از این داده‌ها می‌توان برای بهبود وب‌سایت و صفحات مختلف آن استفاده کرد. هدف از این کار برقراری ارتباط بین بازدیدکنندگان و محتوای مورد نظر آن‌ها است. این کار منجر به تجربه کاربری موثرتر می‌شود. اگر تجربه‌های کاربری با توجه به داده‌های رفتار کاربر بهینه شوند، احتمال بیشتری برای تبدیل بیشتر و فروش بیشتر وجود خواهد داشت.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید همیشه کسب‌وکار شما رو به پیشرفت و رشد باشد، ضروری است که آن را زیر نظر داشته باشید. ابزارهای مختلفی برای آنالیز وب‌سایت وجود دارد که بهتر است با کمک یک متخصص سئو از آن‌‌ها بهره ببرید. گوگل آنالیتیکس در کنار ابزارهای دیگر می‌تواند دید وسیعی به شما ارائه دهند تا با کمک آن بتوانید نقاط قوت و ضعف و فرصت‌های موجود را شناسایی کنید. در این مطلب سعی کردیم تا به‌طور کامل بررسی کنیم که گوگل آنالیتیکس چیست و چه ضرورتی برای برندها دارد. آیا شما تجربه کار کردن با این ابزار را داشته‌اید؟ اگر سوالی دارید می‌‌توانید آن را از تیم مرکزسایت بپرسید.

سوالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  پشتیبان 24 ساعته پاسخگوی شماست