ایده‌های کلیدی و خلاصه کتاب هنر کار کردن

ایده‌های کلیدی و خلاصه کتاب هنر کار کردن

کتاب هنر کار کردن نوشته جف گوینز در سال ۲۰۱۵ منتشر و به‌سرعت به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال تبدیل شد. این کتاب با نگاهی متفاوت درباره کار، بیان می‌کند که هر فردی باید رسالت واقعی خود در دنیا را پیدا کند. این رسالت شما است که می‌تواند زندگی‌تان را شادتر کند و به آن معنایی عمیق ببخشد. جف گوینز از داستان انسان‌های بسیاری استفاده کرده تا به ما بگوید چگونه می‌توانیم رسالت واقعی خود را پیدا کنیم و آن را چراغ راهمان قرار دهیم. 

ندای درونتان به زندگی شما معنا می‌بخشد

ندای درونتان به زندگی شما معنا می‌بخشد

آیا از شغلی که دارید بدتان می‌آید؟ خب باید بگوییم که شما تنها نیستید. متاسفانه فقط ۱۳ درصد از مردم جهان واقعا از کار خود لذت می‌برند. فکر می‌کنید برای تغییر این رویه باید حتما به دنبال شغلی باشید که شما را خوشحال می‌کند؟ نه لزوما. بهترین راه برای رسیدن به خوشبختی در کارتان این است که خواسته اصلی و ندای درونی خودتان را پیدا کنید: نیرویی بزرگ‌تر و قدرتمندتر از خودتان که قدم‌ها و کارهای شما را هدایت می‌کند. یادتان باشد که برای انجام این کار نباید فقط به شاد بودن و نبود درد فکر کنید.

انسان‌ها نباید صرفا در پی لذت و شادی یا فرار از ناراحتی و غم باشند. بلکه خوشبختی جایی سروکله‌اش پیدا می‌شود که شما زندگی خود را پر از معنا کنید. صادقانه بگوییم که اگر مشغول فرار کردن از دردها، رنج‌ها و شکست‌خوردن هستید، هرگز معنای اصلی زندگی‌تان را پیدا نخواهید کرد. یادتان باشد در مسیر رسیدن به رویاها به‌ناچار با چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد. برای اینکه همیشه رو به جلو حرکت کنید، باید بپذیرید که وجود مشکلات مختلف در این مسیر طبیعی است. 

چگونه معنای زندگی را پیدا کنیم؟

ویکتور فرانکل، روانشناس مشهور و از بازماندگان هولوکاست، این را به خوبی می‌دانست. او در کتاب خود می‌نویسد که همه انسان‌ها برای ادامه زندگی به یک دلیل اصلی نیاز دارند. دلیلی که آن‌ها را رو به جلو سوق دهد. حتما برایتان سوال است که چگونه باید این علت را پیدا کنید؟ اینجاست که آگاهی وارد می‌شود. آگاهی به شما کمک می‌کند تا بتوانید خود را بهتر بشناسید و وقتی با دلیل و معنای اصلی زندگی خود مواجه می‌شوید، آن را تشخیص دهید.

در کتاب هنر کار کردن می‌خوانیم که بسیاری از مردم زمانی دلیل اصلی زندگی خود را کشف می‌کنند که یک اتفاق یا رویداد آگاهی را در آن‌ها به وجود می‌آورد. البته باید بدانید که این کشف و آگاهی ممکن است دشوار باشد. بنابراین باید برایش آماده باشید تا آن را بشناسید. یکی از راه‌های خوب کشف دلیل اصلی زندگی این است که فهرستی از تمام رویدادهای مهم زندگی خود تهیه کنید. چه زمانی بیشترین احساس رضایت، شادی یا موفقیت را داشتید؟ به دنبال شباهت بین این لحظه‌ها باشید. شاید معنای زندگی شما چیزی است که این رویدادهای مهم را به هم پیوند می‌دهد. 

راهنمای خوبی پیدا کنید و هرگز تمرین را متوقف نکنید

راهنمای خوبی پیدا کنید و هرگز تمرین را متوقف نکنید - کتاب هنر کار کردن

پیدا کردن و دنبال کردن معنای زندگی برای هرکسی مانند یک سفر شخصی است، اما به این معنی نیست که شما مجبورید مسیر را به‌تنهایی بگذرانید. حتما دیدن انسان‌های موفق و خودساخته برایتان جذاب است، اما باید بدانید که تقریبا هیچ‌کس به‌تنهایی به موفقیت نمی‌رسد. موفق‌ترین افراد کسانی هستند که می‌دانند چگونه یک راهنما و منتور خوب پیدا کنند. راهنما به شما کمک می‌کند تا رسالت و دلیل اصلی زندگی خود را پیدا کنید. 

با ملاقات هر فرد و کسب تجربه جدید فرصتی برای یادگیری خواهید داشت. زندگی مدرسه شما است. لحظه‌ای به استیو جابز فکر کنید؛ او کالج را ترک کرد تا رویاهایش را دنبال کند و مخفیانه وارد کلاس‌هایی می‌شد که به نظر جالب و ارزشمند بودند. بقیه راه را از طریق کار با افراد در دنیای واقعی آموخت. 

وقتی مربی یا منتور خود را پیدا کردید، او می‌تواند به شما کمک کند تا به سمت هدفتان حرکت کنید. حالا باید دست به کار شوید و تمرین کنید تا معنای اصلی زندگی‌تان را بیابید. بهترین راه برای تمرین این است که هرگز از تلاش برای دانش و خودسازی برندارید. خودتان را به شکست عادت بدهید و ادامه دهید. شما نباید یک کار ساده را بارها و بارها انجام دهید، بلکه باید اشتباه کنید، یاد بگیرید و تجربه کسب کنید. به این مسیر مشابه عضله‌سازی فکر کنید. ماهیچه‌ها زمانی رشد می‌کنند که به‌طور منظم آن‌ها را کمی بیش از گذشته تمرین دهید. این فرآیند باعث ایجاد فشار، سپس بازسازی ماهیچه و در نهایت رشد آن می‌شود. 

با همه این‌ها، توجه به این نکته مهم است که همه ما توانایی انجام همه کارها را نداریم و برخی از کارها وجود دارند که بعضی از ما نمی‌توانیم آن‌ها را انجام دهیم. این هیچ اشکالی ندارد، پس اگر متوجه شدید که پیشرفتی ندارید و نمی‌توانید خودتان را بهبود دهید، ممکن است هنوز ندای درونی و رسالت خود را پیدا نکرده‌اید.

حرکت به سمت هدف خود را متوقف نکنید

حرکت به سمت هدف خود را متوقف نکنید

در کتاب هنر کار کردن می‌خوانیم که وقتی که رسالت اصلی و معنای زندگی خود را پیدا کردید، باید به سمت آن حرکت کنید. قدم‌ها را تا رسیدن به قله ادامه دهید. برای مثال، اگر هدف شما آموزش‌دادن است، نباید بیکار بنشینید. شما باید در این مسیر چیزهای مختلفی یاد بگیرید. کار معلمان دیگر را تماشا کنید. تکنیک‌های تدریس را مطالعه کنید. یادتان باشد که حتی توقف کوتاهی هم ممکن است شروع مجدد را برایتان دشوار کند. بنابراین همیشه به پیشرفت ادامه دهید. 

نگران چند قدم اشتباه نباشید. شکست‌خوردن شما را از موفقیت دور نمی‌کند، بلکه با تجربه تازه، مسیر موفقیت را برایتان هموارتر می‌کند. سختی‌ها و شکست‌ها را به‌عنوان فرصتی برای یادگیری و بهتر شدن خودتان بپذیرید. این مسیر برای استیو جابز هم دقیقا اتفاق افتاد. او از شرکت اپل اخراج شد و پس از آن به پیکسار رفت. استیو جابز از اشتباهاتش در اپل درس گرفت و پیکسار را به یک تجارت سودآور تبدیل کرد. پس از آن به اپل بازگشت و اپل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان شد.

یک راه خوب برای فکر کردن به اشتباهات این است که حتی زمانی که فکر می‌کنید به بن‌بست رسیده‌اید، باز هم سعی کنید همچنان عمل کنید و پیش بروید. سعی کنید سدهای مسیرتان را بشکنید، زیرا شما باید خود را به جایی که می‌خواهید برسانید.

زندگی متنوعی بسازید

زندگی متنوعی بسازید - کتاب هنر کار کردن

آیا تابه‌حال اصطلاح زندگی نمونه‌کار به گوشتان خورده است؟ بسیاری از ما فقط در یک بعد کار و زندگی می‌کنیم، اما باید بدانید که هویت هر فردی طیف وسیعی از چیزها را در نظر می‌گیرد و هیچ‌کدام از ما انسان‌های تک‌بعدی نیستیم. برای مثال یک نویسنده فقط یک نویسنده نیست، بلکه نقش‌های دیگری مانند همکار، همسر و دوست هم دارد. 

شما می‌توانید چهار حوزه اصلی را برای تنوع در زندگی خود در نظر داشته باشید که شامل خانه و خانواده، کار، سرگرمی و اهداف هستند. نیازی نیست بخش کار زندگی شما فقط به شغل شما اشاره داشته باشد، بلکه می‌تواند شامل پروژه‌هایی باشد که روی آن‌ها هم وقت می‌گذارید. خانواده و دوستان نیز معنای بسیاری به زندگی شما می‌بخشند. در کنار این‌ها شما برای سرگرمی، لذت و استراحت هم فعالیت‌هایی را انجام می‌دهید. در نهایت هم هدف یا رسالت شما چیزی است که برای آن حاضرید ریسک کنید. 

افزایش تعداد فریلنسرها نشان‌دهنده افزایش محبوبیت زندگی متنوع است. ما ربات‌هایی نیستیم که فقط برای انجام یک کار برنامه‌ریزی شده‌اند. ما علایق بی‌شماری داریم و اگر بتوانیم برایشان وقت بگذاریم، احساس بسیار بهتری خواهیم داشت. در واقع تنوع در زندگی و توجه به ابعاد مختلف زندگی ما را معنادارتر می‌کند. بنابراین به دنبال چالش‌های مختلف باشید و تنوع را در کارهایتان حفظ کنید. 

در این میان نکته‌ای وجود دارد که نباید آن را فراموش کنید. یک روانشناس مجارستانی می‌گوید، شما باید نقطه‌ای را انتخاب کنید که در آن مهارت دارید و از طرفی چالش‌هایی هم برایتان دارد. شما نباید کار آسانی را انتخاب کنید و در دایره امن خود بمانید، از طرفی نباید کارها آنقدر برایتان سخت باشد که دچار اضطراب و استرس شوید. نقطه مناسب جایی بین این دو است. 

رسالت شما میراث شما است و هرگز از زندگی برای آن دست نخواهید کشید

رسالت شما میراث شما است- کتاب هنر کار کردن

جف گوینز در کتاب هنر کار کردن یادآور می‌شود که معنا و دلیل زندگی شما بسیار بزرگ‌تر از انجام کاری مانند نوشتن یک رمان است. این ندای درونی و رسالت زندگی فراتر از اهداف شخصی است، این میراث شما است و حتی ممکن است آثارش بعد از مرگ شما نیز ادامه داشته باشد.

دلیل اصلی و رسالت زندگی شما شبیه به یک اثر بزرگ است که روی کل زندگی‌تان تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال یک قطعه از موتزارت نیست که ارزشمند است، بلکه کار و زندگی او است که قرن‌ها بر مردم تاثیر گذاشته و الهام‌بخش آنان بوده است. برای درک رسالت خود باید مرگ را بپذیرید. مهم نیست چقدر تلاش می‌کنید، زیرا در واقع ترس از مرگ می‌تواند مفید باشد و شما را وادار کند تا به تلاش و خلق‌کردن ادامه دهید. باید بپذیرید که نمی‌توانید جلوی مرگ را بگیرید، اما میراث و رسالت شما بعد از شما نیز زنده خواهد ماند. 

آلبرت اودرزو خالق کمیک آستریکس بود و آن را قبل از مرگش به نویسنده‌ای به نام ژان ایو فری سپرد تا بتواند میراث خود را زنده نگه دارد. بنابراین یادتان باشد که زندگی برای خواسته‌های خوب فقط تسلط بر هنر کار کردن نیست، بلکه درباره هنر زندگی‌کردن و مردن در آرامش است.

سخن نهایی

هرکسی ندای درون و رسالتی دارد که زندگی را برایش پر از معنا می‌کند و او را به جلو می‌راند. بنابراین باید آگاهی را برای یافتن این رسالت توسعه دهید و برای داشتن یک زندگی متنوع و تلاش برای توسعه در ابعاد مختلف قدم بردارید. وقتی بر اساس معنا و دلیل اصلی خود کار و زندگی می‌کنید، احساس رضایت بیشتری دارید و میراثی به جای خواهید گذاشت که پس از پایان زندگی شما هم الهام‌بخش دیگران باشد. 

یادتان باشد که ریسک کنید و از اشتباه‌کردن نترسید. شما با کمک چالش‌ها رشد می‌کنید، پس از پذیرفتن چیزهای جدید نترسید و اگر اشتباه کردید، از آن درس بگیرید. اشتباهات و شکست‌های شما فرصت‌های یادگیری هستند که شما را به هدفتان نزدیک می‌کنند. برای دنبال کردن معنای زندگی خودتان باید از منطقه امن خود خارج شوید و پا به دنیای ناشناخته‌ها بگذارید. بیشتر مردم منتظر اتفاقات بزرگ بعدی هستند، اما چه می‌شود اگر به‌جای تمرکز روی رویدادهای بزرگ، از لحظه‌لحظه زندگی بهره ببریم. کتاب هنر کار کردن تجربه‌های تغییر زندگی جف گوینز است که نگاهتان به زندگی را تغییر خواهد داد. 

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call