چطور ایده‌های محتوایی جدید برای سایت پیدا کنیم؟

توسط مقالات که در

چرا به تولید محتوای کاربردی، متنوع و به‌روز نیاز داریم؟

برای اینکه محتوایی که تولید می‌کنیم موجب رشد و پیشرفت کسب‌وکار ما شود، لازم است محتوای تولید شده برای کاربر مفید و کاربردی باشد. کاربردی و مفید بودن مطالب باید منجر به این شود که کاربر زمان بیشتری را برای خواندن مطلب، مشاهده ویدئو یا گوش‌کردن به محتوای صوتی ما صرف کند؛ و در نهایت، صرف زمان بیشتر توسط کاربران در وب‌سایت، پیامد‌های مثبت مختلفی برای وب‌سایت و کسب‌وکارمان را به همراه دارد.

هنگامی که کاربران زمان بیشتری را برای خواندن، مشاهده کردن و شنیدن محتوای تولید شده توسط کسب‌وکاری صرف کنند، یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای موردنیاز برای ارتقای سئوی وب‌سایت فراهم می‌شود؛ و هر چه سئوی وب‌سایت رشد و پیشرفت بیشتری داشته باشد، لینک مطالب و صفحات در موضوع موردنظر و موضوعات مرتبط با آن، در جایگاه بالاتری از نتایج جستجوی گوگل قرار می‌گیرند.

تولید محتوای متنوع متنی، تصویری و صوتی از نوع اصولی و کاربردی برای مشتریان، همواره به ارتقای هر چه بیشتر اعتبار و سئو وب‌سایت کمک می‌کند؛ چرا که کاربران به دنبال منابع اطلاعاتی به‌روزی هستند که پاسخگوی نیازهایشان باشد و مهم‌ترین قانون در تولید محتوای اصولی و استاندارد، توجه به نیاز کاربر است. در نتیجه، کلیه اقداماتی که در حوزه تولید انواع مختلف محتوا انجام می‌دهید، باعث می‌شود کاربران بیشتری پاسخ سؤالاتشان را پیدا کنند و رضایت بیشتری از خدمات شما و وب‌سایتتان داشته باشند. جلب رضایت و اعتماد کاربران نیز، در مرحله بعدی، منجر به صرف زمان بیشتر در وب‌سایت شما و در نتیجه بهبود رتبه در گوگل و جذب کاربران و مشتریان جدید از طریق سرچ گوگل می‌شود.

اما ایده و موضوع جدید، جذاب و کاربردی را دقیقاً از کجا پیدا کنیم؟

شروع مسیر تولید محتوا گاهی ساده‌تر از ادامه دادن آن است. در بسیاری از مواقع، چند هفته بعد از انتشار مقالات و مطالب مختلف، ممکن است فکر کنید که دیگر موضوع جدیدی برای بلاگ سایت یا صفحات دیگر وجود ندارد؛ و از طرف دیگر، برای حفظ جایگاه سایت در میان نتایج گوگل، و همچنین جلب رضایت کاربران، لازم است به تولید محتوا ادامه دهید. از همین رو، بهتر است با راه و روش‌های پیداکردن ایده‌های جدید برای محتوای وب‌سایت آشنا شوید.

در ادامه، به بررسی برخی از منابع الهام‌بخش برای تولید محتوای مستمر می‌پردازیم.

رصد کردن رقبا و دریافت الهام و ایده درباره عناوین موردنیاز برای تولید محتوا

یکی از مواردی که به‌خوبی می‌توان در جهت دریافت ایده برای تولید محتوا از آن استفاده کرد، رصد کردن رقبا و بررسی موضوعاتی است که رقبا در آن زمینه‌ها به تولید محتوا پرداخته‌اند. این اقدام تنها می‌بایست در جهت دریافت ایده و الهام گرفتن از آن‌ها انجام شود، نه کپی‌کردن. کپی‌کردن مطالب، نه‌تنها اقدامی غیراخلاقی محسوب می‌شود، بلکه می‌تواند به وب‌سایت شما نیز آسیب بزند و جایگاه آن را در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو پایین‌تر بیاورد.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در تولید محتوا بازدهی خوبی داشته باشد، رفع کم‌وکسری و نقص‌هایی است که رقبا و سایت‌های دیگر در محتوای خود داشته‌اند. به‌عبارت‌دیگر، با بررسی محتوای تولید شده توسط وب‌سایت‌های دیگر، می‌توانید به نیازهای برطرف نشده کاربران آن‌ها پی ببرید و محتوای خود را بر اساس پاسخ به نیازهای آن کاربران تولید کنید.

استفاده از مناسبت‌های روز یا تقویم محتوایی و وقایع وایرال و ترند

استفاده از مناسبت‌های روز یا اصطلاحاً وقایعی که ترند هستند از دیگر موارد پربازده و پرطرفدار در زمینه تولید محتوا محسوب می‌شود. ابزارهایی همچون گوگل ترندز در این موارد بسیار کاربرد دارند و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای تولید محتوای کاربردی در زمینه‌هایی که بیشتر برای کاربران اهمیت دارند یا بیشتر به جستجوی آن‌ها می‌پردازند استفاده کرد.

تدوین و ساخت تقویم محتوایی نیز به‌خودی‌خود می‌تواند در زمینه آگاهی از برند کسب‌وکار شما، به طور چشم‌گیری تأثیرگذار باشد. در تدوین چنین تقویمی، می‌توانید مناسبت‌هایی مانند عیدها را در نظر بگیرید و در زمان مناسب، محتوایی مرتبط با آن روز خاص ارائه دهید. برای مثال، یک فروشگاه لباس اینترنتی با داشتن یک تقویم محتوایی مناسب، می‌تواند چند روز قبل از روز پدر، محتوایی دررابطه‌با لباس‌های مردانه‌ مناسب برای هدیه دادن تهیه کند؛ این اقدام در آن بازه زمانی باعث می‌شود که کاربران حین جست‌وجو برای «هدیه روز پدر»، از آن فروشگاه لباس و مطالبش استفاده کنند. تولید این‌گونه محتواها الزاماً منجر به فروش مستقیم محصول نمی‌شود؛ بلکه باعث ارتقای جایگاه وب‌سایت در رتبه‌بندی گوگل و همچنین جلب رضایت و توجه کاربران و خرید‌های آتی آنان می‌شود.

پرداختن به وقایع و محتوای وایرال شبکه‌های اجتماعی نیز از مواردی است که فرصتی طلایی برای تولید محتوا در ژانری پرطرف‌دار را در اختیار تیم تولید محتوای کسب‌وکار قرار می‌دهد. با استفاده از این فرصت‌ها، تیم تولید محتوا تلاش می‌کنند مطلب مدنظر خود را در ژانر وایرالی که در بازهٔ زمانی مشخصی ترند شده، به بهترین نحو ممکن به سمع و نظر طیف گسترده‌ای از کاربران برسانند. برای مثال، هنگامی که نوعی ادبیات خاص و یا قالب مشخصی از نوشتار در شبکه‌‌های اجتماعی طرف‌داران زیادی پیدا کرده است، متخصصین شبکه‌های اجتماعی یک برند می‌توانند مطالبی با همان ادبیات خاص و در همان قالب مشخص تولید و منتشر کنند. این عمل در درازمدت باعث جلب نظر کاربران و ایجاد حس صمیمیت بین برند و آن‌ها می‌شود.

استفاده از قاعده گوش‌دادن به شبکه‌های اجتماعی – social listening

استفاده از سوشال لیسنینگ یا شنود از طریق کانال‌های ارتباطی نیز یکی از بهترین‌ راه‌های پیداکردن ایده برای تولید محتواست. کاربران سایت‌ها و کانال‌های سوشال مدیا به طور معمول مشغول کنکاش در دنیای اطلاعاتی کسب‌وکارهای مختلف هستند و اشاره به مواردی که کاربران نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند و مطلب خاصی تا به امروز در آن زمینه منتشر نشده، کمک بزرگی به تعیین استراتژی محتوایی شما می‌کند.

همچنین استفاده از این قاعده (سوشال لیسنینگ) می‌تواند در ارتقای جایگاه برند شما در ذهن مشتریان تأثیر بسیاری داشته باشد؛ چرا که به طور معمول کاربران از طریق سوشال مدیا واکنش خود نسبت به کسب‌وکارهای مختلف را نشان می‌دهند و یا سؤالات خود درباره موضوعی خاص را در شبکه‌های اجتماعی بیان می‌کنند. با درنظرگرفتن این موضوع، کسب‌وکارها می‌توانند با بررسی و پرداختن به واکنش و سؤالات کاربران، جایگاه خود در ذهن مشتری را ارتقا دهند و هم‌زمان ایده‌های جدیدی برای تولید محتوا در پلتفرم‌های مختلف پیدا کنند. چک کردن UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر – User Generated Content در پیداکردن نقاط ضعف کسب‌وکار و همچنین یافتن ایده‌های جدید تأثیر زیادی دارد و منجر به پیشرفت یک سایت در زمینه محتوا می‌شود.

استفاده از سامانه و انجمن‌های پرسش‌وپاسخ همگانی، همچون Qoura

یکی دیگر از روش‌های پیداکردن ایده محتوایی، بررسی سایت‌ها و انجمن‌هایی است که پلتفرمی برای پرسیدن سؤالات و گرفتن پاسخ از افراد عادی محسوب می‌شوند. در چنین انجمن‌هایی، می‌توانید با نیازها و سؤالات افراد به‌خوبی آشنا شوید و سپس محتوای تخصصی و کاربردی خود را در همان زمینه‌ها تولید کرده و به مخاطبینتان ارائه دهید.

با استفاده از این شیوه، نه‌تنها به میزان جستجو و ترند بودن مطلبی که قصد تولید محتوا در آن زمینه را دارید پی می‌برید، بلکه با سؤالات مشابه کاربران در آن زمینه نیز آشنا می‌شوید و در می‌یابید که دقیقاً چه چیزهایی به‌عنوان دغدغه در ذهن کاربران وجود دارد و با چه مشکلات و چالش‌هایی در آن زمینه مواجه هستند. پاسخ به کلیه این سؤالات در یکی از حالت‌های تولید محتوای متنی، تصویری یا صوتی، می‌تواند نیاز طیف گسترده‌ای از کاربران را به‌خوبی رفع کند و پیامد‌های مثبت زیادی را برای کسب‌وکار شما به همراه داشته باشد.

نظرسنجی و دریافت مستقیم ایده از کاربران از طریق کانال‌های ارتباطی

این مورد نیز یکی دیگر از ساده‌ترین و درعین‌حال، کاربردی‌ترین روش‌هایی است که منجر به تولید محتوای پربازده و کاربرپسند می‌شود. در این روش، کارشناسان و مسئولین بخش شبکه‌های اجتماعی با استفاده از قابلیت‌های مختلف آن شبکه ارتباطی، به طور مستقیم به پرسش و گفت‌وگو با کاربر می‌پردازند. برای مثال، از طریق استوری‌های اینستاگرام و با استفاده از برچسب‌ها و قابلیت‌هایی مانند Question Box، جویای نیاز و سؤالات کاربر می‌شوند. پاسخ کاربران در چنین پلتفرم‌هایی، می‌تواند مسیر تولید محتوا را برای شما روشن‌تر کند و به شما نشان بدهد که کاربر و مشتری شما از چه نوع محتوایی استقبال می‌کند و یا به چه نوع مطالبی نیاز دارد.

استفاده از کانال‌های ارتباط مستقیم با کاربر همچون اکانت شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار، و یا استفاده از فرم‌های نظرسنجی با قابلیت ارسال از طریق ایمیل، کاربرد بسیار زیادی در این زمینه خواهند داشت. با دردست‌داشتن ایده‌های مستقیم از جانب کاربرانی که در شبکه کسب‌وکار شما قرار دارند، نتایجی به دست می‌آورید که منجر به تولید محتوای کاربردی و پربازده خواهد شد. این نوع از محتوا و مطالب،  قطعاً ارزش و ماندگاری بالاتری نسبت به محتوای تولیدشده در زمینه‌های رندوم و نامرتبط دارد.

دریافت خدمات از تیم‌های حرفه‌ای تولید محتوا

کسب‌وکارهای موفق معروف به استفاده از افراد حرفه‌ای هستند و این یک اصل اثبات شده در کلیه کسب‌وکارها و به‌طورکلی سازمان‌های موفق است. برای دریافت خدمات محتوایی نیز بهتر است با تیم‌ها و مجموعه‌هایی همکاری کنید که تجربه و سابقه خوبی در این زمینه دارند. با استفاده از خدمات محتوایی مجموعه‌ها، بخش زیادی از نگرانی شما برای پیدا کردن ایده‌های محتوایی از بین می‌رود؛ زیرا کارشناسان و متخصصین حوزه محتوا در صورت داشتن تجربه و اطلاعات کافی، می‌توانند به‌راحتی موضوعات جدید بازار کار شما را پیدا کنند و محتوایی مناسب و جذاب برای کسب‌وکارتان تولید کنند.

اگر قصد دارید خدمات تولید محتوا را از یک مجموعه حرفه‌ای و با تجربه دریافت کنید، می‌توانید از طریق بخش «تماس با ما» اطلاعات خود را برای متخصصین مرکزسایت ارسال کنید و یا با ما تماس بگیرید. ما در مرکزسایت، آماده ارائه صفر تا صد خدمات تولید محتوا به مشتریان و صاحبان کسب‌وکارهای مختلف هستیم.

سؤالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    پشتیبان 24 ساعته پاسخگوی شماست