9 روش برای تشخیص کپی بودن محتوا

توسط مقالات که در

آسیب‌های استفاده از محتوای کپی

 استفاده از محتوای کپی – Duplicate Content – در سایت چه به صورت عامدانه و چه غیرعامدانه و تصادفی، منجر به آسیب‌های مختلفی می‌شود؛ رفع و رجوع کردن آن‌ها و بازیابی اعتبار از دست رفته سایت در چشم موتور جستجو و کاربران هم نیاز به صرف زمان و انرژی زیادی خواهد داشت. حتی گاهی ممکن است این آسیب‌ها جبران‌ناپذیر باشند. در ادامه به بررسی تعدادی از این آسیب‌ها می‌پردازیم و با آن‌ها آشنا می‌شویم.

استفاده از محتوای کپی، سرقت ادبی از دیگر نویسندگان است!

جدا از کلیه آسیب‌هایی که از نظر تکنیکی به سایت وارد می‌شود، کپی کردن از سایت‌های دیگر نوعی سرقت ادبی به حساب می‌آید. کپی کردن از آثار افراد دیگری که زمان و انرژی زیادی را برای تحقیق، نگارش، ویرایش و انتشار نوشته خود صرف کرده‌اند، از نظر حرفه‌ای تهی از هرگونه افتخار و احساس مسئولیت است.

استفاده از محتوای کپی، کاهش اعتماد کاربران وب سایت را به همراه دارد!

استفاده از محتوایی که در سایت‌ها و منابع دیگر منتشر شده‌است می‌تواند منجر به کاهش اعتماد کاربران و مشتریان شما شود. هنگامی که کاربر سوال یا عبارتی را جست‌وجو می‌کند، با چند نتیجه یکسان مواجه می‌شود؛ این مواجهه، باعث می‌شود کاربر به هیچ یک از نتایج اعتماد نکند و به دنبال منبعی باشد که اطلاعات تازه‌تر و متفاوتی را ارائه دهد. از طرف دیگر، نام و وجهه سایت در ذهن آن کاربر به عنوان سایتی با مطالب کپی و تکراری ثبت می‌شود؛ و در نهایت، کاربر شما به این نتیجه می‌رسد که افراد مشغول در این کسب و کار ممکن است خدمات باکیفیت و مناسبی را به کاربران خود نیز ارائه ندهند. پس تولید محتوای اصولی و یونیک، چیزی فراتر از رفع نیاز کاربر را به همراه دارد و در چنین مواردی موجب جلب اعتماد کاربران نسبت به کسب‌وکارتان نیز می‌شود.

استفاده از محتوای کپی به سئو، رتبه و رنک وب سایت آسیب می‌زند.

اینکه موتور جست‌وجو برای سایت شما اعتباری قائل باشد، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در رتبه و رنک سایت تاثیر دارد. همه تلاش‌هایی که در تیم سئو و محتوای سایت انجام می‌شود، برای بهینه‌سازی سایت، بهبود رنک و رتبه، و در نهایت برای جلب اعتماد و اعتبار از سمت موتورهای جست‌وجو است. هنگامی که موتور جست‌وجو یک وب‌سایت را به عنوان سایتی کپی‌کار شناسایی کند، محتواهای آن سایت را کمتر از قبل به کاربران نشان می‌دهد.

چطور محتوای کپی به اعتبار، رنک و رتبه سایت آسیب وارد می‌کند؟

دلیل به وجود آمدن چنین حالتی، یکی از الگوریتم‌های معروف گوگل است؛ در توضیح این الگوریتم، به تعریف این موضوع پرداخته شده است که چنانچه یک سایت از محتوای کپی استفاده کرده باشد، هوش مصنوعی موتور جست‌وجو رنک و رتبه سایت را کاهش می‌دهد. در صورت ادامه یافتن استفاده از محتوای کپی، کار هوش مصنوعی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که رنک و رتبه‌ی وب‌سایت به‌گونه‌ی خطرناکی کاهش می‌یابد. این فرایند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که موتور جست‌وجو دامنه موردنظر را اصطلاحاً زمین بزند. برای جبران مشکلات ناشی از چنین پدیده‌ای، هزینه و وقت بسیاری صرف خواهد شد.

گوگل از کجا متوجه می‌شود که از متن کپی استفاده کرده‌ایم؟

شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که گوگل چگونه متوجه می‌شود که ما از روی سایت دیگری کپی کرده‌ایم نه سایت دیگری از روی ما.  در این نقطه است که پای الگوریتم تایم سنستیویتی – time sensitivity گوگل به ماجرا باز می‌شود. این الگوریتم به بررسی زمان بارگزاری متونی می‌پردازد که مشابه یا عینا مطابق با متن کپی شده است. باتوجه به اینکه متن اصلی که از آن کپی‌برداری شده در بازه‌ی زمانی زودتری بارگزاری شده است، متن کپی شده به راحتی برای هوش مصنوعی قابل تشخیص است.

شیوه‌های تشخیص محتوای کپی

استفاده از گوگل برای تشخیص کپی بودن محتوا

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های بررسی کپی‌ بودن یا نبودن متن‌ها، کمک گرفتن از موتور جستجوی گوگل است. تنها کاری که لازم است برای تشخیص کپی بودن محتوا به واسطه موتور جستجو انجام دهید این است که بخش‌هایی از محتوای نوشته ‌شده در متن  را کپی کرده و در فیلد جستجوی گوگل جایگذاری کنید. میزان شباهت متن کپی شده در فیلد جستجوی گوگل با محتوای به نمایش درآمده در نتایج جستجوی گوگل، به خوبی بیانگر میزان شباهت متن نوشته شده توسط کارشناس محتوا و نتایج موجود در فضای وب خواهد بود. اگر مطلب جست‌وجو شده کپی نباشد، تنها لینکی که محتوای کاملاً مشابه متن شما را دارد و در لینک یک به نمایش در می‌آید، متن منتشر شده توسط سایت شما خواهد بود.

استفاده از ابزارهای تحت وب تشخیص محتوای کپی

Copyscape

Copyscape یک سرویس آنلاین تشخیص سرقت ادبی است که بررسی می‌کند آیا محتوای متنی مشابه در جای دیگری از وب ظاهر می‌شود یا خیر. این سرویس در سال 2004 توسط کمپانی Indigo Stream Technologies راه‌اندازی شد. برای استفاده از این ابزار، لازم است که لینک متن منتشر شده را در بخش مخصوص URL جایگذاری کنید و سپس به موتور جست‌وجو اجازه دهید تا به دنبال موارد مشابه بگردد. اگر متنتان را هنوز منتشر نکرده‌اید و پیوند آن هنوز در دسترس نیست، نمی‌توانید از این ابزار استفاده کنید و لازم است به سراغ ابزارهایی بروید که به‌جای پیوند و لینک، از متن برای جست‌وجو استفاده می‌کنند.

Duplichecker

DupliChecker یک سرویس آنلاین است که ده ها ابزار سئو و محتوا را رایگان و پریمیوم را ارائه می‌کند. این ابزار را می‌توانید برای بررسی سرقت ادبی نیز استفاده کنید. البته اگر بخواهید از این سایت در حالت رایگان استفاده کنید، با محدودیت هزار کلمه‌ای روبرو می‌شوید و باید متن خود را تقطیع کرده و بخش‌های مختلف را جدا جدا بررسی کنید. برای استفاده از این سایت، نیازی به پیوند و URL مطلب نیست؛ در نتیجه می‌توانید از آن برای متونی که هنوز منتشر نشده‌اند استفاده کنید.

Grammarly

گرامرلی یک دستیار تایپ مبتنی بر حافظه ابری است که اشتباهات املایی، دستور زبان، نقطه‌گذاری، شفافیت مطلب، تعامل محتوای متنی با کاربر و انتقال پیام محتوا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این ابزار از هوش مصنوعی برای شناسایی و جستجوی جایگزین مناسب برای خطاهای وارده استفاده می‌کند. در میان خدمات و امکانات گرامرلی، بررسی سرقت ادبی نیز وجود دارد؛ این ابزار با بررسی نتایج جست‌جو در وب، به شما نشان می‌دهد که کدام بخش از متنتان با متون دیگر تشابه دارد. توجه داشته باشید که این ویژگی گرامرلی تنها برای متون انگلیسی فعال است و هنوز از متون فارسی پشتیبانی نمی‌کند.

PlagScan

PlagScan یک ابزار درجه یک بررسی سرقت ادبی است که توسط موسسات مطرح برای پردازش خودکار اصالت اسناد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از امکانات این وب‌سایت، باید ابتدا در آن ثبت‌نام کنید و سپس می‌توانید از طریق پلن رایگان آن، متون خود را از نظر Plagiarism بررسی کنید.

Edubirdie

EduBirdie یک پلتفرم حرفه‌ای کمک نوشتار عمومی و تحصیلی است که خدماتی از جمله مقاله نویسی، تصحیح و بررسی سرقت ادبی را ارائه می‌کند که به خوبی می‌توان آن را برای تشخیص کپی بودن محتوا مورد استفاده قرار داد. هرچند، از آن‌جایی که این ابزار توسط افراد بسیاری استفاده می‌شود و شهرت زیادی دارد، ممکن است گاهی اوقات به دلیل تعداد بالای درخواست‌ها نتواند درخواست شما را پردازش کند. در چنین مواقعی بهتر است کمی صبر کنید و یا از ابزارهای دیگر استفاده کنید.

 این سایت خدمات دیگری نیز در زمینه تولید محتوا ارائه می‌دهد، برای مثال، می‌توانید با پرداخت مبلغی، از نویسندگان طرف قرارداد این مجموعه بخواهید برای موضوع انتخابی شما محتوای متنی تولید کنند.

Plagramme

Plagramme یک جست‌وجوگر سرقت ادبی است که در آن کاربران می‌توانند امتیاز تقریبی برای سرقت ادبی محتوای تولید یا کپی شده را به طور رایگان و ظرف چند ثانیه دریافت کنند. یکی از مزایای استفاده از این ابزار این است که می‌توان آن را برای مطالب طولانی و فایل‌های چندین صفحه‌ای نیز مورد استفاده قرار داد. این وب اپلیکیشن نیز مانند ابزارهای مشابه، در حالت پریمیوم و با پرداخت مبالغ معین، عملکرد سریع‌تر و بهتری دارد؛ اما در حالت رایگان نیز در دسترس است.

Siteliner

تجزیه و تحلیل رایگان و سریع کل وب‌سایت با استفاده از ابزار Siteliner امکان‌پذیر است. مواردی که این ابزار به بررسی و گزارش آن‌ها می‌پردازد عبارت‌اند از: محتوای تکراری، لینک‌های شکسته (خراب) – Broken Links، رتبه صفحه داخلی، تغییر مسیرها – Redirects و موارد دیگری از این قبیل. هم‌چنین فرمت XML از نقشه سایت – Sitemap – را نیز به کاربر تحویل می‌دهد. این ابزار نیز مانند سرویس Copscape که در ابتدا معرفی شد، نیاز به لینک مطالب منتشرشده دارد.

PlagTracker

PlagTracker یک سرویس تشخیص سرقت ادبی آنلاین مستقر در اوکراین است. این سرویس به بررسی این می‌پردازد که محتوای نوشته شده در بخش دیگری از فضای وب منتشر شده است یا خیر. PlagTracker در سال 2011 توسط شرکت Devellar که در زمینه IT فعالیت می‌کند، راه‌اندازی شده است.

بهترین راه برای پرهیز از ایجاد محتوای کپی چیست؟

یکی از بهترین راه‌های تولید محتوای یونیک و اصطلاحاً منحصربه‌فرد، تولید محتوا با استفاده از ترجمه چندین منبع معتبر در زمینه موردنظر است. اجرای این فرایند، این شانس را در اختیار تیم تولید محتوا قرار می‌دهد که از ابتدای کار به تولید محتوایی منحصر به فرد بپردازند که نظیر آن در هیچ یک از منابع متناظر وجود نداشته باشد.

برای بهبود چنین محتوایی، می‌توانید از کارشناسان تولید محتوا برای بازنویسی متن ترجمه شده کمک بگیرید و در نهایت، متن خود را به ویراستاری حرفه‌ای و کاربلد بسپارید. اگر قصد دارید برای وب‌سایت خود از محتوای یونیک و دست‌اول استفاده کنید، می‌توانید با متخصصین تیم مرکزسایت تماس گرفته و اطلاعات بیشتری در مورد خدمات محتوایی مرکزسایت دریافت کنید. تیم مرکزسایت همچنین می‌تواند به سایت‌هایی که از محتوای کپی آسیب دیده‌اند نیز خدمات مناسبی ارائه کند و بخشی زیادی از این آسیب‌ها را جبران کند.

سؤالات متداول

از این مطلب چقدر راضی بودید؟

روی ستاره کلیک کنید تا نظرتون ثبت بشه

5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تا حالا امتیازی برای این مطلب ثبت نشده؛ با ثبت نظرتون مارو خوشحال می‌کنید

اگه این پست براتون مفید بود

خوشحال میشیم مارو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید

    پشتیبان 24 ساعته پاسخگوی شماست